اعتصاب غذای هفت زندانی اتنیکی ترک در حمایت از یوسف کاری

۱ بهمن ۱۳۹۹ – پشتیبانی زندانیان اتنیکی از یوسف کاری، دیگر زندانی اتنیکی ترک، افزایش یافته است. عباس لسانی، علی واثقی، رضا واثقی و سیامک میرزایی تاکنون وارد اعتصاب غذا شده‌اند. بهنام شیخی، توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی نیز از فردا به آنها می‌پیوندند. 

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، یوسف کاری زندانی اتنیکی محبوس در زندان مرکزی اردبیل است، او از روز چهارشنبه ۲۵ دی در اعتراض به «بی‌توجهی مسئولان قضایی اردبیل نسبت به حقوق زندانیان سیاسی» محبوس در این زندان، «انتقال او به قرنطینه بند ۸» و نیز «توهین و هتاکی سپهری دادیار ناظر بر زندان اردبیل» دست به اعتصاب غذا زده است. آقای کاری از روز یکشنبه ۲۸ دی، در پنجمین روز اعتصاب غذای تَر، اعتصاب غذای خشک را شروع کرده است.

عباس لسانی که از دوشنبه ۲۹ بهمن اعتصاب غذای خود را در حمایت آقای کاری آغاز کرده بود؛ از امروز وارد اعتصاب غذای خشک شده است. علی و رضا واثقی، زندانیان سیاسی بند دو زندان اردبیل و سیامک میرزایی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین نیز از صبح  امروز چهارشنبه و در حمایت از یوسف کاری دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

بهنام شیخی، توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی، زندانیان اتنیکی محبوس در زندان اوین نیز اعلام کرده‌اند از فردا دوم بهمن‌ دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

همچنین بنا به گزارشات رسیده به اطلس زندان‌های ایران، وضعیت جسمی آقای کاری رو به وخامت گذاشته است. یک منبع آگاه در این مورد به پژوهشگر اطلس گفت: « آقای کاری شب ۲۹ دی‌ماه به دلیل افت فشارخون به ۹ و افزایش ضربان قلب به ۱۵۰ در بهداری زندان تحت مراقبت پزشکی قرارگرفته است. با توجه به ادامه اعتصاب غذای خشک این زندانی سیاسی احتمال می‌رود وضعیت سلامتی وی طی دو روز گذشته به‌مراتب بدتر شده باشد.»

بیشتر بخوانید:

برای مشاهده نمایه آقای کاری روی تصویر کلیک کنید.

تبعید آقای کاری به بند مجرمین خطرناک

پرویز یاری، روزنامه‌نگار، پیشتر در مورد دلیل اعتصاب آقای کاری به پژوهشگر اطلس گفته بود: «آقای کاری به تبعیدش از بند هفت زندان اردبیل به قرنطینه بند هشت اعتراض دارد.» به گفته آقای یاری «همچنین روز چهارشنبه ۲۵ دی آقای سپهری، دادیار ناظر بر زندان اردبیل یوسف کاری را در رابطه با درخواست مرخصی درمانی وی به دفتر خود فراخوانده است. سپهری در کنار توهین و هتاکی به آقای کاری و سایر زندانیان سیاسی، گفته است: «حقوق زندانیان سیاسی را به رسمیت نمی‌شناسد.» پس از آن آقای کاری در اعتراض به وضعیت خود و پاسخگو نبودن مسئولان زندان اعتصاب غذا کرده است».

۱۱ آذر امسال عباس لسانی و یوسف کاری و تعدادی دیگر از زندانیان بند هفت زندان اردبیل نشانه‌های بیماری کرونا را از خود بروز دادند. آقای کاری در آن زمان در تماس تلفنی با نزدیکان خود از بروز گسترده علائم بیماری کرونا در بین زندانیان خبر داد. او ضمن نامساعد خواندن حال عمومی خود، گفته بود اکثر زندانیان بند هفت این زندان دچار سرفه‌های خشک، سردرد، تب شدید و گرفتگی عضلات شده‌اند.

با انتشار خبر شیوع کرونا در زندان اردبیل از سوی آقای کاری و واکنش‌های گسترده به این خبر، مسئولان این زندان یوسف کاری را از بند هفت(محل نگهداری زندانیان سیاسی) به قرنطینه بند هشت (بند مجرمین خطرناک) منتقل کردند.

آقای کاری پیش‌تر در سومین روز اعتصاب غذا به مسئولین زندان اعلام کرده بود اگر تا پایان وقت اداری یکشنبه از قرنطینه به بند خویش منتقل نشود، اعتصاب غذای خود  را تبدیل به اعتصاب خشک کرده و از خوردن آب نیز خودداری خواهد کرد.

یوسف کاری اولین زندانی زندان اردبیل بود که آذرماه سال جاری در تماس تلفنی با نزدیکان خود، از بروز گسترده علائم کرونا در بین زندانیان خبر داد.

مسئولین زندان اردبیل در واکنش به انتشار اخبار شیوع بیماری کرونا در زندان مرکزی اردبیل ضمن تکذیب این خبر، آقای کاری را از بند هفت (محل نگه‌داری زندانیان سیاسی) به قرنطینه بند ۸ (بند تنبیهی زندانیان جرائم خطرناک) منتقل کردند. همچنین مسئولان زندان اردبیل «عباس لسانی» دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی اردبیل را ممنوع‌الملاقات کردند و تماس‌های تلفنی او را قطع کردند.