کورش باقری، از زندانیان اعتراضات به سرنگونی هواپیمای اوکراینی، به حبس و شلاق محکوم شد

۶ شهریور ۱۳۹۹-  کوروش باقری، زندانی سیاسی زندان فشافویه و از معترضان به سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه به سه سال حبس و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شد.

 

به گزارش اطلس زندانهای ایران این زندانی سیاسی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام«توهین به رهبری» به دو سال و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یکسال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین دادگاه کیفری شهرری وی را به اتهام «نگهداری مشروبات الکلی» به ۴۰ ضربه شلاق محکوم کرده‌ است.

آقای باقری اول مرداد سال جاری به اتهام «همکاری با دول خارجی» ، «تبلیغ علیه نظام از طریق همکاری با گروه های مخالف حکومت» و «توهین به رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی» توسط قاضی صلواتی و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محاکمه شده بود.

او همچنین ۲۳ تیرماه به دلیل نگه‌داری چند لیتر آبجو به دادسرای شهرری انتقال یافته بود. انتقال او به دادسرا با دستبند، پابند و لباس زندان صورت گرفته بود. یک منبع آگاه در مورد این اتهام آقای باقری به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران گفت: «نوشیدنی‌های الکلی هنگام دستگیری آقای باقری در منزل آن‌ها کشف  و برای آن یک پرونده جدا تشکیل شده بود. آقای باقری به بازپرس گفته بود که این آبجوها به دستور پزشک تهیه شده و برای درمان سنگ کلیه است.»

برای مشاهده نمایه کوروش باقری روی تصویر کلیک کنید.

 

بیشتر بخوانید:

 

بازداشت

این زندانی سیاسی که پس از انتشار پستی در حمایت از اعتراضات دی ماه بازداشت شده‌، ۲۶ اسفندماه اعتصاب غذای خود را آغاز کرده است. پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران تجمعات اعتراضی در بسیاری از نقاط کشور شکل گرفت. به دنبال این اعتراضات، تعدادی از معترضان که به خیابان آمده و یا در فضای مجازی ابراز نظر کرده بودند، بازداشت شدند. آقای باقری از جمله فعالان مجازی است که در تاریخ ۳۰ دی ماه بازداشت شد.  یک منبع آگاه به اطلس زندان‌های ایران در مورد آقای باقری گفت: «آقای باقری از خانواده‌ای فقیر می‌آید که سرپرستی مادر پیر خود را نیز برعهده دارد. اکنون که او زندانی شده است مادرش در شرایط بسیار سختی قرار گرفته‌است و به رغم وعده های بسیار، دادگاه از تبدیل قرار بازداشت او خودداری می‌کند.» اطلس زندان‌های ایران دریافته است که اکثر زندانیان آبان ماه و دی ماه از قشر فقیر جامعه هستند و خانواده‌های آنان در شرایط بسیار بد مالی قرار دارند