محمد اقبالی، از بازداشت شدگان آبان، به ۱۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد

۲۹ بهمن ۹۸ – محمد اقبالی گلهین، از بازداشت شدگان آبان ۹۸ به ۱۱ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۱ سال تبعید به شهرستان راسک استان سیستان و بلوچستان محکوم شد. در صورت تأیید این رأی در دادگاه تجدیدنظر، بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۱۰ سال از ۱۱ سال حبس قابل اجراء خواهد بود.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، این حکم از سوی شعبه ۱۰ دادگاه کیفری شهرستان شهریار به ریاست قاضی مهدی سلیمانی صادر شده‌است. محمد اقبالی ۲۸ آبان ۹۸ در شهرک اندیشه توسط مأموران قرارگاه ثارالله سپاه دستگیر و مدت ۴۵ روز در بازداشتگاه ۱ الف سپاه بازداشت بوده و سپس به تیپ ۵ زندان فشافویه منتقل شده است. دلیل صدور چنین حکم نامتعارفی، درگیری آقای اقبالی با یکی از مأموران بسیج و شکستن دوربین او ذکر شده است. قاضی سلیمانی، این زندانی سیاسی را به اتهام  «تخریب اموال دولتی» به ۱۰ سال حبس، به اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی» به ۱ سال حبس و به اتهام «درگیری با ماموران بسیج» به ۷۴ ضربه شلاق و یک سال تبعید به شهرستان راسک در استان سیستان و بلوچستان محکوم کرده‌است.

برای مشاهده نمایه آقای اقبالی روی تصویر کلیک کنید.

اعتراضان آبان‌ماه 

اعتراضات آبان ۹۸ در اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و سهمیه‌بندی مجدد آن روی داد. این اعتراضات به سرعت سرتاسر کشور را در برگرفت و در طی چند روز به شدت از سوی مأموران امنیتی و نظامی سرکوب شد. صدها نفر در این اعتراضات جان خود را از دست دادند و هزاران نفر نیز بازداشت شدند. اطلس زندانهای ایران پیشتر گزارشهای  ۹۷ زندانی اعتراضات آبانماه ۹۸، ۴ معترض گلوله‌خورده آبان ، ۵ معترض زندانی اعتراضات دیماه ۹۸ و اسامی ۵۴ زندانی دیگر اعتراضات ۹۸ را در مورد وضعیت زندانیان این حوادث در زندان فشافویه منتشر کرده‌است. همچنین در تاریخ ۲۱ بهمن ۹۸ اطلس زندانهای ایران از انتقال کوروش باقری یکی دیگر از این افراد بازداشت شده به زندان فشافویه خبر داد. این زندانی تا قبل از آن در یکی از خانه های امن سپاه در خیابان سئول نگهداری می‌شد.