۴ معترض گلوله خورده آبان در فشافویه زندانی هستند

۱۳ بهمن ۹۸ـ چهار زندانی که بر اثر اصابت گلوله مجروح شده‌اند همچنان در زندان فشافویه نگهداری می‌شوند. نام این زندانیان سیامک پایمرد، جعفر رضائی، رضا الله‌یاری و وحید نجفی‌خوبستانی‌ است و در جریان اعتراضات آبان ماه مجروح و سپس بازداشت شده‌اند.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران،  این ۴ زندانی در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ (فشافویه) و در شرایط بسیار ناگواری زندانی هستند. یک منبع آگاه در این مورد به خبرنگار اطلس زندانهای ایران گفت:«این زندانیان بدون مراقبت‌های پزشکی لازم همچنان در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شوند. در این بند فقط یک پرستار مشغول کار است و امکانات پزشکی و دارویی محدودی در اختیار دارد و شرایط این زندانیان مناسب نیست.» 

علاوه بر نبود امکانات پزشکی، امکانات کلی این زندان نیز نامناسب است و حتی زندانیان سالم نیز به دشواری روزگار می‌گذرانند و این شرایط به زندانیان مجروح فشار مضاعفی وارد می‌کند. تیپ ۵ فشافویه، از تیپ‌های تازه‌ساز این زندان است و امکانات رفاهی بسیار محدودی دارد. زندانیان از امکانات اولیه‌ای چون فرش و تلویزیون نیز بی‌بهره هستند. شیوه آمارگیری زندان نیز آزاردهنده و تحقیرآمیز است و برای همه زندانیان، بویژه زندانیان مجروح، بیمار و پیر غیر قابل تحمل است. در این زندان  هر روز ۲ ساعت زندانیان را در سرمای زمستان روی دو زانو می‌نشانند و از آنها آمارگیری می‌کنند. در حالیکه در سایر زندانها آمارگیری به روش بسیار راحت‌تر و سریعتری در اتاقها انجام می‌شود.

اطلس زندانهای ایران سه روز قبل طی گزارشی اسامی ۹۷ زندانی اعتراضات آبانماه را منتشر کرد. 

برای مشاهده نمایه زندان فشافویه روی لینک کلیک کنید

درگذشت ۲ مجروح حوادث آبان ماه

علیرغم گذشت حدود ۳ ماه از اعتراضات آبانماه همچنان ابعاد این اعتراضات و آسیبهای وارد شده به شهروندان ناشناخته باقی مانده‌است. هنوز اطلاعات قطعی تعداد کشته، زخمی و بازداشت شدگان این حوادث مشخص نیست. وبسایت هرانا اخیراً گزارش داده‌است که دو نفر از مجروحان این اعتراضات به نام‌های محمد ملکی و امیر اوجانی بر اثر آسیب‌های ناشی از اصابت گلوله و عدم رسیدگی پزشکی کافی، جان خود را از دست دادند.