۵ معترض به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین در فشافویه زندانی‌اند

۱۵ بهمن ۹۸- پنج نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات دیماه، به نامهای مرتضی حسینی‌لواسانی، پوریا گذرآبادی،ایمان حیدری، سیاوش منفرد و محمد خاکپور در تیپ ۵ زندان فشافویه زندانی هستند.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، این اعتراضات پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه، در تهران و چند شهر دیگر برپا شد و در جریان آن تعدادی از معترضین بازداشت شدند که  ۵ نفر از آنها همچنان در تیپ ۵ زندان فشافویه زندانی هستند. یک منبع آگاه در مورد وضعیت یکی از این ۵ نفر به پژوهشگر اطلس گفت: «مرتضی حسینی‌لواسانی متولد ۱۳۲۳ در جریان این اعتراضات توسط قرارگاه ثارالله بازداشت و شکنجه شده است. او در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست صلواتی به اتهام توهین به رهبری به دو سال حبس تعزیری محکوم شده‌ است و به دلیل کهولت سن و بیماری کلیوی در شرایط بسیار دشوار جسمی قرار دارد. مستند صدور حکم توهین به رهبری برای این زندانی، شعار مرگ بر ستمگر در این اعتراضات است.»

برای مشاهده نمایه زندان فشافویه روی تصویر کلیک کنید

اعتراضات دیماه ۹۸

هواپیمای شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین در تاریخ ۱۸ دیماه ۹۸ توسط پدافند هوائی سپاه پاسداران سرنگون شد. مقامات ایران ۴ روز از پذیرش مسئولیت سرنگونی این هواپیما خودداری و دلیل سقوط را نقص فنی اعلام کردند. اما نهایتاً پس از اینکه شواهد زیادی درمورد اصابت موشک به هواپیما منتشر شد و کشورهای آمریکا، کانادا، اوکراین اصابت موشک را دلیل سرنگونی هواپیما اعلام کردند، نهایتا در تاریخ ۲۱ دیماه ۹۸ ستاد کل نیروهای مسلح ایران سرنگونی هواپیما را پذیرفت. به دنبال این پذیرش در تهران و چندین شهر دیگر تجمعات اعتراضی تشکیل شد که بلافاصله توسط نیروهای امنیتی سرکوب و تعدادی از شرکت کنندگان نیز بازداشت شدند.

زندان فشافویه کجاست؟

زندان فشافویه که به نامهای ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ یا زندان حسن‌آباد فشافویه تهران نیز مشهور است در حدود ۳۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد که از تیرماه ۱۳۹۴ آغاز به کار کرده‌است. هدف از ساخت این زندان ابتدا نگهداری زندانیان معتاد به مواد مخدر عنوان شد اما به سرعت زندانیان دیگر از جمله زندانیان سیاسی نیز به این زندان فرستاده شدند. اخیراً بسیاری از ندانیان سیاسی از زندان اوین نیز به این زندان منتقل شده‌اند. اطلس پیشتر گزارشهای اسامی ۱۹۷ زندانی آبانماه و ۴ معترض گلوله خورده در مورد برخی از زندانیان سیاسی این زندان منتشر کرده است. 

زندان فشافویه از زندانهای بسیار نامناسب ایران است. مدتی پیش  «حسن خلیل‌آبادی» رئیس شورای اسلامی شهر ری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا نسبت به وضعیت این زندان ابراز نگرانی کرده و گفته‌بود: «زندان فشافویه امکانات لازم را ندارد و استقرار این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است…کارکنان سازمان زندان‌ها در آنجا شرایط سختی را می‌گذرانند، چه برسد به زندانیان.» اطلس زندانهای ایران، در گزارش مفصلی وضعیت این زندان را بررسی کرده است.

علاوه بر مشکلات کلی زندان فشافویه، تیپ ۵ این زندان شرایط بسیار بدتری دارد و به دلیل تازه‌ساز بودن امکانات رفاهی بسیار محدودی دارد. زندانیان از امکانات اولیه‌ای چون فرش و تلویزیون نیز بی‌بهره هستند و امکانات زندان را خود ایشان تکمیل می‌کنند.