انتقال یک زندانی دیگر اعتراضات دیماه ۹۸ به زندان فشافویه

۲۱ بهمن ۹۸- کوروش باقری، از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران آقای باقری یکی از فعالان گروه «سربازان ایران زمین» بوده و در تاریخ ۳۰ دیماه ۹۸ به دلیل شرکت در راهپیمائی‌های اعتراضی توسط سپاه دستگیر و به یکی از خانه‌های امن این ارگان نظامی، در نزدیکی خیابان سئول برده شده‌بود. این زندانی سیاسی نهایتاً در تاریخ ۲۰ بهمن ۹۸ به زندان فشافوئیه، تیپ پنج، واحد ۲ سالن ۲  منتقل شد. 

برای مشاهده نمایه زندان فشافویه روی تصویر کلیک کنید.

 

زندان فشافویه کجاست؟

زندان فشافویه که به نامهای ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ یا زندان حسن‌آباد فشافویه تهران نیز مشهور است در حدود ۳۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد که از تیرماه ۱۳۹۴ آغاز به کار کرده‌است. هدف از ساخت این زندان ابتدا نگهداری زندانیان معتاد به مواد مخدر عنوان شد اما به سرعت زندانیان دیگر از جمله زندانیان سیاسی نیز به این زندان فرستاده شدند. اخیراً بسیاری از ندانیان سیاسی از زندان اوین نیز به این زندان منتقل شده‌اند. اطلس پیشتر گزارشهای اسامی ۱۹۷ زندانی آبانماه و ۴ معترض گلوله خورده در مورد برخی از زندانیان سیاسی این زندان منتشر کرده است.

زندان فشافویه از زندانهای بسیار نامناسب ایران است. مدتی پیش  «حسن خلیل‌آبادی» رئیس شورای اسلامی شهر ری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا نسبت به وضعیت این زندان ابراز نگرانی کرده و گفته‌بود: «زندان فشافویه امکانات لازم را ندارد و استقرار این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است…کارکنان سازمان زندان‌ها در آنجا شرایط سختی را می‌گذرانند، چه برسد به زندانیان.» اطلس زندانهای ایران، در گزارش مفصلی وضعیت این زندان را بررسی کرده است.

علاوه بر مشکلات کلی زندان فشافویه، تیپ ۵ این زندان شرایط بسیار بدتری دارد و به دلیل تازه‌ساز بودن امکانات رفاهی بسیار محدودی دارد. زندانیان از امکانات اولیه‌ای چون فرش و تلویزیون نیز بی‌بهره هستند و امکانات زندان را خود ایشان تکمیل می‌کنند.