علیرضا فرشی، فعال اتنیکی ترک، از اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد

۱۹ شهریور ۱۳۹۹- علیرضا فرشی، فعال اتنیکی ترک صبح روز سه شنبه ۱۸ شهریور از زندان اوین به زندان فشافویه تهران منتقل شد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، آقای فرشی عصر ۱۸ شهریور در تماس کوتاهی با خانواده‌اش از انتقال خود به قرنطینه بند ۱ تیپ ۵ زندان فشافویه تهران خبر داده است. این فعال ترک گفته است که ساعت ۱۰صبح ۱۸شهریور ۹۹ مامورین او را از سالن ۹ اندرزگاه ۸ زندان اوین به زندان فشافویه منتقل کرده اند.

یک منبع آگاه در مورد وضعیت کنونی آقای فرشی به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران گفت:« آقای فرشی اکنون در قرنطینه همراه با ۱۰ زندانی دیگر در فضای کوچکی نگداری می شود که تراکم بالای زندانیان و عدم امکان رعایت مسائل بهداشتی امکان ابتلا به بیماری، علی الخصوص ویروس کرونا را افزایش می دهد.»

آقای فرشی از جمله زندانیان بند ۸ زندان اوین بود که پس از شیوع کرونا در این زندان با تحصن و بست نشینی در حیاط این زندان خواستار رسیدگی فوری به شرایط وخیم پیش آمده در این اندرزگاه شدند. به دنبال این اعتراضات و پیش از تبعید،  آقای فرشی به همراه  بهنام شیخی و حمید منافی نادارلی به بندهای دیگری فرستاده شدند.

یک منبع آگاه درمورد دلیل انتقال آقای فرشی به زندان تهران بزرگ گفت:«احتمال می رود انتقال آقای فرشی به زندان فشافویه در راستای افزایش فشار به او پس از نامه نگاری در خصوص نحوه بازداشت، مراحل رسیدگی و همچنین وضعیت بد زندان اوین باشد.»

وضعیت رفاهی زندان فشافویه بسیار نامناسب است و زندانیان با مشکلات بسیار زیادی مانند تعداد زیاد زندانیان، کیفیت نامناسب بهداشت و غذا روبرو هستند. وضیت رفاهی این زندان به مراتب از زندان اوین بدتر است. ضمن اینکه خانواده زندانیان نیز برای ملاقات و پیگیری وضعیت آنها باید حدود ۴۰ کیلومتر طی کنند.

بیشتر بخوانید:

 

برای مشاهده نمایه آقای فرشی روی تصویر کلیک کنید.

علیرضا فرشی کیست؟

آقای فرشی از جمله فعالات اتنیکی ترک است که تاکنون بارها بازداشت شده است. او فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و فرزند شهید جنگ ایران و عراق است. وی بارها سابقه بازداشت بعلت فعالیت های مدنی خود از جمله تاسیس کتابخانه به زبان ترکی آذربایجانی در روستاهای محروم آذربایجان و ایجاد کمپین های حمایتی برای تدریس به زبان مادری را دارد و به دلیل فعالیت های مستمر علاوه بر بازداشت، با فشار مامورین امنیتی از تدریس در دانشگاه نیز منع شده‌ است.

بازداشت و سیر پرونده

آقای فرشی در اسفند ۹۲ به همراه اکبر آزاد، بهنام شیخی و حمید منافی و چند نفر دیگر، در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در نسیم شهر تهران بازداشت و مدتی بعد با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

در سال ۱۳۹۵شعبه یک دادگاه انقلاب بهارستان چهار متهم این پرونده را برای اتهام «تشکیل گروه‌های مخالف نظام» به احکام سنگین محکوم کرد. بر اساس این حکم، علی رضا فرشی، اکبر آزاد، بهنام شیخی و حمید منافی (به ترتیب) به ۱۵ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به باغملک، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به دره‌شهر، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به مسجد سلیمان و ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به ازنا محکوم شدند.

۳۰ دیماه ۱۳۹۸ گزارش شد شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران به ریاست قاضی بابایی با نقض رأی دادگاه بدوی، چهار متهم پرونده سال ۹۲ را به دو سال زندان و دو سال تبعید محکوم کرده است.

آقای فرشی بار دیگر در تاریخ ۱۸ دی ۱۳۹۸ در محل کار خود بازداشت شد. ماموران پس بازرسی و تفتیش محل کار آقای فرشی، وی را به بازداشتگاه منتقل کردند. این فعال اتنیکی ترک ۲۹ اسفند سال پیش  از بازداشتگاه ۲۰۹ به بند ۴ زندان اوین انتقال یافت و ۲۳ فروردین امسال به قید وثیقه از زندان  آزاد شد.

آقای فرشی به همراه بهنام شیخی، حمید منافی در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۹۹ برای اجرای حکم بازداشت شد. او بعداً در تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد: «هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفتیم.» ماموران موقع دستگیری این افراد، از ارائه حکم جلب خودداری کرده بودند که مقاومت آن‌ها را در پی داشته است. این امر موجب اقدام به «ضرب و شتم» این دو فعال اتنیکی از سوی ماموران شده بود.