ابوالفضل مقصودی، از معترضان آبان ۹۸، از زندان فشافویه آزاد شد

۲۶ فروردین ۹۹ – ابوالفضل مقصودی، یکی از معترضان تظاهرات سراسری آبان ۹۸ از زندان فشافویه آزاد شد.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، ابوالفضل مقصودی جوان ۱۸ ساله که هم‌زمان با آغاز اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در بازداشت به سر می‌برد، روز دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹ از زندان فشافویه آزاد شد. حکم آزادی او از سوی دادگاه پردیس صادر شده است. جزییاتی از علت آزادی وی در دست نیست. اطلس پس از دستیابی به علت آزادی وی، جزییات آن را در بانک زندانیان اطلس ثبت خواهد کرد.

شکنجه در بازداشتگاه 

آقای مقصوذی یک از بازداشت شدگانی است که در زمان بازداشت به شدت شکنجه شده است. بنا به گزارش اطلس زندانهای ایران: «ابوالفضل ۲۶ آبان ماه توسط پلیس امنیت بومهن دستگیر و به مدت سه روز در بازداشتگاه پلیس به شدت شکنجه شده است. به‌طوری‌که پس از سه ماه آثار شکنجه با شوکر برقی همچنان در گردن او آشکار است. دلیل شکنجه آقای مقصودی این بوده که مأموران می خواسته‌اند او به حمله به بانک و سرقت از آن اعتراف کند. اما او حاضر به اعتراف نشده و بررسی دوربین‌های مدار بسته نیز نشان داده که این اتهام ناروا بوده است.»

آخرین وضعیت پرونده پیش از آزادی

دادسرای پردیس برای آزادی موقت ابوالفضل مقصودی وثیقه‌ای با مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تعیین کرده بود. خانواده وی توانایی تامین این مقدار وثیقه را نداشتند و دادسرا  نیز با کاهش مبلغ وثیقه مخالفت کرده بود.

اعتراضان آبان‌ ماه 

اعتراضات آبان ۹۸ در اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و سهمیه‌بندی مجدد آن روی داد. این اعتراضات به سرعت سرتاسر کشور را در برگرفت و در طی چند روز به شدت از سوی مأموران امنیتی و نظامی سرکوب شد. صدها نفر در این اعتراضات جان خود را از دست دادند و هزاران نفر نیز بازداشت شدند. اطلس زندانهای ایران پیشتر گزارشهای  ۹۷ زندانی اعتراضات آبانماه ۹۸، ۴ معترض گلوله‌خورده آبان، ۵ معترض زندانی اعتراضات دیماه ۹۸ و اسامی ۵۴ زندانی دیگر اعتراضات ۹۸ را در مورد وضعیت زندانیان این حوادث در زندان فشافویه منتشر کرده‌است.