سهیل عربی به زندان فشافویه بازگردانده شد

۳۱ فروردین ۹۹ – سهیل عربی از بازداشتگاه یک الف به زندان فشافویه بازگردانده شد.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، سهیل عربی از بازداشتگاه «یک الف» قرارگاه ثارالله به زندان فشافویه انتقال یافت. آقای عربی هم‌چنان در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد و در بازداشتگاه سپاه چند مرتبه سرم به او تزریق کرده‌اند. او در این ایام دست‌کم دو مرتبه به دلیل به وخامت وضعیت جسمانی، به بیمارستان انتقال یافته است. او در این مدت از حق دسترسی به تلفن محروم بوده و در سلول انفرادی نگه‌داری شده است.

یک منبع آگاه در خصوص علت نگه‌داری وی در بند یک الف به اطلس گفت: «احتمالا علت نگه‌داری وی در این بازداشتگاه، مسدود کردن راه ارتباطی او با خارج از زندان بوده است.»

برای مشاهده نمایه سهیل عربی روی تصویر کلیک کنید

انتقال به بازداشتگاه یک الف 

روز ۲۶ فروردین ۹۹، سهیل عربی به بهانه انتقال به بیمارستان، از زندان فشافویه به بند یک الف قرارگاه ثارالله انتقال یافت. یک منبع مطلع در این‌باره به اطلس گفته بود: «عصر امروز مأموران زندان سهیل را به بهانه انتقال به بیمارستان، به بازداشتگاه یک الف قرارگاه ثارالله منتقل کرده‌اند.»

اعتصاب غذا

پس از شیوع بیماری کرونا در زندان فشافویه که باعث مرگ سه زندانی شد، شماری از زندانیان سیاسی این زندان، دست به اعتصاب غذا جمعی زدند. مطالبه این زندانیان، آزادی و یا اعطاء مرخصی به زندانیان بوده‌است. سهیل عربی یکی از این زندانیان بود. این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۶ اسفند ۹۸ پس از وعده مسئولان زندان نسبت به تحقق خواسته‌هایش با قبول سرم به اعتصاب خود پایان داد.  یک منبع آگاه در آن زمان به پژوهشگر اطلس گفته بود که «سهیل به مسئولان زندان اعلام کرده‌است که در صورت خلف وعده آنها، مجدداً اعتصاب غذای خود را از سر خواهد گرفت.»

به دنبال بی‌توجهی مسئولان زندان به وعده رسیدگی به مطالبات آقای عربی، این زندانی سیاسی که ۷ فروردین ۹۹ به اعتصاب غذای خود پایان داده‌بود، مجدداً‌ از تاریخ ۱۶ فروردین اعتصاب غذای خود را از سر گرفته و شرط پایان آن را آزادی و یا انتقال به یکی از زندانهای اوین یا گوهردشت اعلام کرده‌است. یک منبع آگاه به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران گفت« اعتصاب غذا به شدت سبب تحلیل قوای جسمی او شده‌است. فشار خون او به حدود ۸ رسیده و هنگام سخن گفتن با تلفن تمرکز لازم برای مکالمه را ندارد.»

بازداشت و محاکمه

سهیل عربی در سال ۱۳۹۲ از سوی مامورین سپاه بازداشت و در دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی مدیرخراسانی به اتهام «سب النبی» به اعدام محکوم شد. این حکم در ابتدا در شبعه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی علی رازینی تایید شد، اما در مراحل بعد شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور این حکم را نقض کرد. سهیل عربی در نهایت در چند پرونده مختلف به ۱۳ سال و ۶ ماه حبس و تحقیقات مذهبی محکوم شد.