سجاد شهیری به قید وثیقه از زندان تبریز آزاد شد

۲ فروردین ۱۳۹۹- سجاد شهیری، فعال اتنیکی ترک، ۲۸ اسفند ۹۸ با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان تبریز آزاد شد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۸ شعبه ۱۶ بازپرسی عمومی و انقلاب شهرستان تبریز برای آزادی آقای شهیری یک میلیارد تومان قرار وثیقه تعیین کرده‌بود. که با تقلیل میزان این وثیقه امکان آزادی او فراهم گردیده‌است. در روزهای اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور نگرانی‌ها از سلامت زندانیان افزایش یافته‌است.

برای مشاهده نمایه آقای شهیری روی تصویر کلیک کنید

 

بازداشت

آقای شهیری ظهر ۲۶ دی ۱۳۹۸ در نزدیکی محل سکونت خود در شهرستان نقده توسط مامورین لباس شخصی به اتهام  عضویت در گروه گاماج بازداشت شده بود. در حکم بازداشت او که توسط بازپرسی شعبه ۱۶ دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به ریاست آقای سید علی موسوی اقدم، صادر و نیابتاً به دادسرای عمومی و انقلاب نقده ارسال شده بود، آمده است: «…دستور فرمایید متهم آقای سجاد شهیری مغانجیق فرزند سلام اله ….با راهنمایی مامورین اداره کل استان و با همکاری مامورین اداره کل اطلاعات آن حوزه قضایی راسا جلب ،اتهام وی دایر بر عضویت در گروهک تجزیه طلب گاماج (طیف مستقل آذربایجان جنوبی) به وی تفهیم قرار بازداشت موقت صادر و تحت الحفظ مامورین اعزامی به این بازپرسی اعزام و ارسال گردد…»

سجاد شهیری از فعالین مدنی شهرستان نقده پیشتر نیز بارها به دلیل فعالیت های هویت طلبانه خود بازداشت شده است در آخرین مورد وی به همراه میرموسی ضیا گرگری در ۱ تیر ۱۳۹۸ بازداشت و پس از ۲۵ روز بازداشت در اداره اطلاعات ارومیه با تودیع قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی آزاد شد.

سرکوب فعالان ترک

در سالهای اخیر فعالان ترک به دلیل فعالیتهای هویت‌طلبانه خود از سوی نهادهای امنیتی و قضائی سرکوب شده‌اند. سال ۹۷ پس از اینکه حدود ۱۲۰ نفر از این فعالان توسط نهادهای امنیتی ایران بازداشت شدند، سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای خواستار پایان سرکوب این فعالان از سوی مقامات ایران شد. اما این روند همچنان ادامه دارد.