سجاد شهیری، از فعالان ترک بازداشت شد

۲۷ دیماه ۹۸ ـ سجاد شهیری از فعالان دفاع از حقوق اتنیکی ترک در تاریخ ۲۶ دیماه ۹۸ بازداشت شد. 

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، سجاد شهیری فعال دفاع از حقوق اتنیکی ظهر  ۲۶ دی ۱۳۹۸ در نزدیکی محل سکونت خود در شهرستان نقده توسط مامورین لباس شخصی بازداشت شد.
یک منبع آگاه اعلام کرد که مامورین امنیتی، خودرو این فعال آذربایجانی را متوقف و پس از پیاده کردن همراه ایشان از خودرو،  آقای شهیری را بازداشت و خودرو وی را نیز توقیف نموده اند. مشخص نیست که آقای شهیری به چه دلیلی بازداشت و مکان احتمالی نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.

سجاد شهیری از فعالین مدنی شهرستان نقده پیشتر نیز بارها به دلیل فعالیت های هویت طلبانه خود بازداشت شده است در آخرین مورد وی به همراه میرموسی ضیا گرگری در ۱ تیر ۱۳۹۸ بازداشت و پس از ۲۵ روز بازداشت در اداره اطلاعات ارومیه با تودیع قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی آزاد شد.

سرکوب فعالان ترک

در سالهای اخیر فعالان ترک به دلیل فعالیتهای هویت‌طلبانه خود از سوی نهادهای امنیتی و قضائی سرکوب شده‌اند. سال گذشته پس از اینکه حدود ۱۲۰ نفر از این فعالان توسط نهادهای امنیتی ایران بازداشت شدند، سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای خواستار پایان سرکوب این فعالان از سوی مقامات ایران شد. اما این روند همچنان ادامه دارد.