معترضان آبان؛ گزارشی از وضعیت رامین باقریان

۳۱ فروردین ۹۹- رامین باقریان توسط قاضی عموزاد به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است. و به دلیل تسلیم به رأی این حکم به ۳ سال و نه ماه کاهش یافته‌است.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، آقای باقریان که اکنون در زندانی فشافویه نگه‌داری می‌شود، در حال سپری کردن ایام محکومیت خود است. وی هنگام بازداشت مورد اصابت گلوله و ضرب و شتم قرار گرفته بود.

برای مشاهده نمایه رامین باقریان روی تصویر کلیک کنید

سابقه پرونده

رامین باقریان در تاریخ ۲۵ آبان ماه توسط نیروهای یگان ویژه بازداشت شد. او سپس در شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی عموزاد به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به ۵ سال زندان محکوم شد و به دلیل تسلیم به رأی این حکم به ۳ سال و ۹ ماه کاهش یافته‌است.

یک منبع آگاه به پژوهشگر اطلس درباره نحوه بازداشت آقای باقریان گفت: «رامین در شب اول اعتراضات در خیابان پیروزی واقع در شرق تهران توسط نیروهای گارد ویژه بازداشت شد. مأموری به نام سروان محمدی به پای چپ او شلیک کرده‌ بود که خوشبختانه گلوله از سوی دیگر پا خارج شده بود. مأموران همچنین سر و او را شکستند. رامین پس از آن به کلانتری نبرد منتقل، و از آنجا به بیمارستان فرستاده شد. در بیمارستان با او بسیار بدرفتاری کردند و ضمن فحاشی به او حتی حاضر به تزریق داروی بی‌حسی به او نشدند و سر او را بدون بی‌حسی بخیه زدند و پای او را نیز پانسمان کردند.»

اعتراضان آبان‌ ماه 

اعتراضات آبان ۹۸ در اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و سهمیه‌بندی مجدد آن روی داد. این اعتراضات به سرعت سرتاسر کشور را در برگرفت و در طی چند روز به شدت از سوی مأموران امنیتی و نظامی سرکوب شد. صدها نفر در این اعتراضات جان خود را از دست دادند و هزاران نفر نیز بازداشت شدند. اطلس زندانهای ایران پیشتر گزارشهای  ۹۷ زندانی اعتراضات آبانماه ۹۸، ۴ معترض گلوله‌خورده آبان، ۵ معترض زندانی اعتراضات دیماه ۹۸ و اسامی ۵۴ زندانی دیگر اعتراضات ۹۸ را در مورد وضعیت زندانیان این حوادث در زندان فشافویه منتشر کرده‌است.