اعتصاب غذا در زندان شیبان، پنج زندانی محکوم به اعدام لب‌های خود را دوختند

۵ بهمن ۱۳۹۹ – علی مطیری، حسین سیلاوی، علی خسرجی، علی مجدم و جاسم حیدری زندانیان عرب محکوم به اعدام در زندان شیبان، از حدود ۵ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده و لب‌های خود را دوخته‌اند.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، علی مطیری، حسین سیلاوی، علی خسرجی و علی مجدم ۳۰ شهریور امسال از زندان شیبان به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شدند. این زندانیان مدتی بعد به انفرادی‌های زندان شیبان فرستاده شده‌ و تاکنون در یکی از اتاقهای این بند، در شرایط بسیار نامناسبی نگهداری می‌شوند. جاسم حیدری نیز اوایل دی از زندان شیبان به زندان سپیدار منتقل شد. این زندانی عرب پس از مدتی به انفرادی زندان شیبان  منتقل شده است.

یک منبع آگاه در مورد اعتصاب غذای این پنج زندانی به پژوهشکر اطلس گفت: «جاسم حیدری، علی مطیری، علی مجدم، علی خسرجی و حسین سیلاوی از حدود پنچ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده‌اند.» به گفته این فرد آگاه: «این پنج زندانی به نشانه اعتراض به وضعیت پرونده خود و فشارهای ناشی از خطر همیشگی اجرای حکم اعدام و همینطور نگهداری طولانی مدت در سلول‌های انفرادی دهان خود را دوخته‌اند.»

به گفته این فرد آگاه: «سلولهای انفرادی زندان شیبان شرایط غیرقابل تحملی دارند.  پیش‌تر در این بخش چهار سلول یک و نیم در دو متر وجود داشت که مدتی قبل دیوار بین آنها را برداشته و آنها را تبدیل به دو اتاق سه در چهار متر کرده‌اند.» این فرد آشنا به وضعیت زندان شیبان ادامه داد: «هیچ گونه امکانات گرمایشی و سرمایشی در این سلول‌ها وجود ندارد. به همین دلیل هوای آن در زمستان بسیار سرد است و ممکن است به بیمار شدن زندانی منجر شود. بسیاری از زندانیانی که در زمستان به انفرادی فرستاده شده‌اند به بیماری‌های کلیوی مبتلا شده‌اند. در تابستان نیز هوای این سلول‌ها بسیار گرم و گرفته است و زندانیان را گرمازده می‌کند.» به گفته این فرد آگاه: «مشکل دیگر این بند وضعیت سرویس‌های بهداشتی است. در هر سلول این بند، یک توالت قرار دارد. پیشتر این توالت هیچ حفاظی نداشت و زندانیان به ناچار در مقابل چشمان یکدیگر ناچار به استفاده از توالت بودند. اخیراً یک دیوار یک متری اطراف سنگ توالت احداث کرده‌اند اما همچنان وجود توالت در این اتاقهای کوچک سبب انتشار بوی بسیار بد و غیر قابل تحملی می‌شود.»

بیشتر بخوانید:

برای مشاهده نمایه جایم حیدری روی تصویر کلیک کنید

 پرونده علی مطیری

علی مطیری متهم است که دو بسیجی به نامهای بشیر حمیدی و حسن کارونی را ترور کرده است. این دو بسیجی در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ با چاقو مجروح شدند و به علت شدت جراحات جان خود را از دست دادند. کریم دحیمی، فعال حقوق بشر در گفتگو با پژوهشگر اطلس در مورد پرونده آقای مطیری پیشتر گفته بود: « این زندانی در مراحل اولیه پرونده از داشتن وکیل مدافع محروم بوده و در دادگاه نیز وکیل تسخیری وظیفه دفاع از او را برعهده داشته است. این وکیل تسخیری به دلیل فشارنهادهای امنیتی اطلاعات دقیقی از وضعیت پرونده به خانوده مطیری نداده است.»

پرونده علی خسرجی و حسین سیلاوی

دو متهم دیگر از این زندانیان محکوم به اعدام، علی خسرجی، ۲۶ ساله ساکن کوی علوی شهر اهواز و حسین سیلاوی، ۳۰ ساله ساکن منطقه خبینه اهواز هستند. این دو نفر به همراه ناصر خفاجیان، زندانی دیگر عرب، اردیبهشت ۱۳۹۶ بازداشت شدند. آقای خفاجیان ۳۳ ساله از درجه‌داران نیروی انتظامی است. این افراد متهم به حمله به پاسگاه حمید در ۴۰ کیلومتری شهر اهواز و کلانتری ۲۳ کوی مجاهد شهر اهواز هستند. در جریان این حملات دو درجه دار نیروی انتظامی کشته و یک سرباز نیز مجروح شدند. پرونده این سه متهم ابتدا در شعبه ۱۲ بازپرسی اهواز به ریاست قاضی جلیلیان رسیدگی شده و سپس به دادگاه انقلاب فرستاده شد. این سه زندانی در دادگاه انقلاب اهواز به اعدام محکوم شدند. سه متهم دیگر این پرونده به ۱۵، ۱۰ و ۵ سال حبس محکوم شدند. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی، در مورد صدور حکم اعدام برای این سه زندانی در نشست خبری خود در تاریخ ۲۴ دی ۱۳۹۸ گفته بود: «در یکی از حملات تروریستی که چندی قبل به یکی از کلانتری‌ها در استان خوزستان انجام شده بود، عناصر آن وابسته به خارج از کشور و جزو گروه‌های معاند بودند که منجر به شهادت دو تن از ماموران و مجروحیت یکی از سربازان شده بود. بنا داشتند از این عملیات فیلم بگیرند و به رسانه‌های خارج از کشور بفرستند که با تلاش‌های انجام شده این متهمان شناسایی، دستگیر و هفته گذشته محاکمه شدند. در این پرونده سه نفر از متهمان به خاطر اقدامات مسلحانه تروریستی به اعدام و سایر متهمان به حبس‌های ۱۵ و ۱۰ سال و یک نفر نیز با تخفیف به پنج سال حبس محکوم شده است.»

پرونده جاسم حیدری

جاسم حیدری، فرزند کویت اهل کوی زعفرانیه اهواز است. آقای حیدری  ذر سال ۱۳۹۶ در تهران بعدا بازگشت از اروپا (اتریش) مدتی را در بازداشتگاه اوین بسر برد. او سپس به اداره اطلاعات اهواز منتقل و به شدت شکنجه شد. آقای حیدری در دادگاه انقلاب اهواز محاکمه و به اتهام بغی ماده ۲۸۷ و ۲۸۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ محکوم به اعدام شده است. در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۹ حکم اعدام او تائید و در زندان به او ابلاغ شد.
اتهام دیگر آقای حیدری شرکت در اعتراضات زندان شیبان در فروردین امسال است. این پرونده در شعبه ۱۰۱ کیفری شهرستان باوی رسیدگی می شود.
ضمنآ در اوایل بازداشت او  مادرش را نیز بازداشت کردند. او بعدآ با قرار وثیقه آزاد شد.

پرونده علی مجدم

علی مجدم ۳۹ ساله از زندانیان عرب ساکن کوت سید صالح اهواز است. او ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ به همراه ۱۴ شهروند دیگر عرب بوسیله اداره اطلاعات اهواز به اتهام «شرکت در عملیات مسلحانه علیه نیروهای امنیتی ایران» و «تشکیل گروه غیرقانونی»  بازداشت شد. آقای مجدم متهم ردیف اول این پرونده است. از جزئیات رسیدگی به پرونده او اطلاعات زیادی منتشر نشده است.