اعتصاب غذای خشک یوسف کاری در زندان اردبیل

۲۹ دی ۱۳۹۹ – یوسف کاری زندانی اتنیکی ترک زندان اردبیل  در پنجمین روز اعتصاب غذای تَر، دست به اعتصاب غذای خشک زده است. 

به گزارش اطلس زندان‌های ایران این زندانی اتنیکی دلیل اعتصاب غذای خود را اعتراض به قانون‌شکنی و هتاکی‌های مسئولین زندان در مورد خود و دیگر زندانیان سیاسی اعلام کرده و گفته است: «اعتصاب غذا تنها راه باقیمانده برای اعلام اعتراض است». آقای کاری همچنین مقامات امنیتی و قضایی اردبیل و رئیس و دادیار ناظر این زندان را مسئول هرگونه عواقب احتمالی اعتصاب غذای خود معرفی کرده است.

این زندانی آذربایجانی در حال سپری کردن دوران حبس دوساله خود در زندان مرکزی اردبیل است. او از روز چهارشنبه ۲۵ دی در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان قضایی اردبیل نسبت به حقوق زندانیان سیاسی محبوس در این زندان دست به اعتصاب غذا زده است.

بیشتر بخوانید:

برای مشاهده نمایه آقای کاری روی تصویر کلیک کنید.

تبعید آقای کاری به بند مجرمین خطرناک

پرویز یاری، روزنامه‌نگار، در مورد دلیل اعتصاب آقای کاری به پژوهشگر اطلس گفت: «آقای کاری به تبعیدش از بند هفت زندان اردبیل به قرنطینه بند یک اعتراض دارد.» به گفته آقای یاری «روز چهارشنبه ۲۵ دی آقای سپهری، دادیار ناظر بر زندان اردبیل یوسف کاری را در رابطه با درخواست مرخصی درمانی وی به دفتر خود فراخوانده است. سپهری در کنار توهین و هتاکی به آقای کاری و سایر زندانیان سیاسی، گفته است: «حقوق زندانیان سیاسی را به رسمیت نمی‌شناسد» آقای کاری در اعتراض به وضعیت خود و پاسخگو نبودن مسئولان زندان اعتصاب غذا کرده است».

۱۱ آذر امسال عباس لسانی و یوسف کاری و تعدادی دیگر از زندانیان بند هفت زندان اردبیل نشانه‌های بیماری کرونا را از خود بروز دادند. آقای کاری در آن زمان در تماس تلفنی با نزدیکان خود از بروز گسترده علائم بیماری کرونا در بین زندانیان خبر داد. او ضمن نامساعد خواندن حال عمومی خود، گفته بود اکثر زندانیان بند هفت این زندان دچار سرفه‌های خشک، سردرد، تب شدید و گرفتگی عضلات شده‌اند.

با انتشار خبر شیوع کرونا در زندان اردبیل از سوی آقای کاری و واکنش‌های گسترده به این خبر، مسئولان این زندان یوسف کاری را از بند هفت(محل نگهداری زندانیان سیاسی) به قرنطینه بند یک (بند مجرمین خطرناک) منتقل کردند.

آقای کاری پیش‌تر در سومین روز اعتصاب غذا به مسئولین زندان اعلام کرده بود اگر تا پایان وقت اداری یکشنبه از قرنطینه به بند خویش منتقل نشود، اعتصاب غذای خود  را تبدیل به اعتصاب خشک کرده و از خوردن آب نیز خودداری خواهد کرد.