زرتشت احمدی‌ راغب: جمهوری اسلامی عامل کشتار و سرکوب معترضان آبان ٩٨ بوده است

۱۶ دیماه – زرتشت احمدی راغب اقدامات سرکوبگرانه حکومت ایران را محکوم کرد.

 

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، زرتشت احمدی راغب فعال مدنی که بیش از  یک ماه است که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد، در فایلی صوتی به محکوم کردن جمهوری اسلامی پرداخت. آقای احمدی در بخشی از سخنان خود اعلام کرده که دلیل اقدام به این رفتار اعتراضی، محکوم کردن سرکوب معترضان، بازداشت منتقدین و اعمال فشار بر خانواده‌های آن‌ها بوده است.

 

نسخه‌ای از این فایل صوتی در اختیار اطلس قرار گرفته که در ادامه برای مخاطبین به اشتراک گذاشته شده است.

 

 

زرتشت احمدی راغب مدتی پس از آغاز اعتصاب غذا به قرنطینه زندان اوین انتقال یافته و هم‌چنان در بند نگه‌داری می‌شود. پیش‌تر نیز اطلس زندان‌های ایران با انتشار گزارشی از دلایل اعتصاب غذای زرتشت احمدی، وضعیت وی را شرح داده بود.

آقای احمدی راغب، فعال مدنی و کنشگر تحول‌خواه ساکن شهریار است که چند مرتبه توسط دستگاه امنیتی بازداشت و به زندان انتقال یافته است. او  در اداره آتش‌نشانی شهریار مشغول به کار بوده که با دخالت‌های امنیتی، از محل کار خود اخراج شده است. پس از این اتفاق، چند مرتبه، مقابل ارگان‌های دولتی مانند فرمانداری این شهر دست به تحصن زد که با تهدید و بازداشت کوتاه مدت مانع تداوم رفتار اعتراضی وی شدند.

برای مشاهده نمایه زرتشت احمدی روی تصویر کلیک کنید

بیانیه ۱۴ نفره برکناری رهبر جمهوری اسلامی

پرونده جاری وی مرتبط با بیانیه ۱۴ تن است. اعضای امضاکننده این بیانیه، خواستار بر کناری آیت‌الله خامنه‌ای و گذار کامل از جمهوری اسلامی شده بودند. پس از انتشار اولین بیانیه در این خصوص، گروه‌های ۱۴ نفره دیگر نیز با نگارش نامه‌های مرتبط خواستار برکناری نظام حاکم بر ایران شدند. آقای احمدی اولین بیانیه ۱۴ نفره را امضا کرده است.

شرح چگونگی بازداشت زرتشت احمدی

در تاریخ ۵ شهریور ۱۳۹۸، ماموران اطلاعات به طور مسلحانه وارد منزل وی شده و پس از تفتیش این مکان او را به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند. او هم‌زمان با بازداشت دست به اعتصاب غذا زد. آقای احمدی در نهایت پس از ۴۱ روز از بند مذکور به بند عمومی این زندان انتقال یافت و هم‌زمان با آن به اعتصاب خود پایان داد. او مجدداً در تاریخ ۱۱ آبان ۹۸ با درخواست آزادی بی قید و شرط دستگیرشدگان مرتبط با بیانیه ۱۴ تن و همچنین رسیدگی به زندانیانی که از بیماری رنج می‌برند، دست به اعتصاب غذا زد. آقای احمدی پس از چند روز با وعده مسئولین به اعتصاب غذای خود پایان داد.

بازداشت‌های پیشین زرتشت احمدی

زرتشت احمدی نخستین بار در تاریخ ۲ آذر ۹۴ در تجمع مقابل ساختمان لاستیک دنا به همراه شماری دیگر از حضار بازداشت شد. او پس از دو هفته به صورت موقت از زندان آزاد شد. دادگاه عمومی تهران در مرحله بدوی او را بابت اتهام «اخلال در نظم عمومی» به سه ماه زندان و ۱۰ ضربه شلاق محکوم کرد. جزییات دیگری از این پرونده در دست نیست.

او در تاریخ ۲۳ آبان ۹۵ مجددا بابت پرونده‌ای جدید بازداشت شد و به بند ۲۰۹ زندان اوین انتقال یافت. بازداشت او بدون ارائه حکم جلب صورت گرفته بود. او پس از حدود ۲۵ روز از بند ۲۰۹ به بند عمومی این زندان انتقال یافت و در نهایت در تاریخ ۱۳ آبان به قید وثیقه آزاد شد. آقای احمدی در طول این بازداشت دو مرتبه دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود. او در این پرونده توسط دادگاه شهریار بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» در ابتدا به ۹ ماه زندان محکوم شد. این حکم توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران به ۲۰۰ هزار تومان جریمه کاهش یافت.

لازم به ذکر است که زرتشت احمدی راغب علاوه بر موارد مذکور، چند مرتبه به صورت کوتاه مدت بازداشت شده است.