انتقال زرتشت احمدی به بهداری زندان

۱۸ آذر ۹۷ – زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی، به بهداری زندان اوین و سپس به قرنطینه انتقال یافت.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، زرتشت احمدی راغب فعال مدنی و کنشگر تحول‌خواه، به دنبال وخامت وضعیت جسمانی، در تاریخ ۱۶ آذر ۹۸ به بهداری زندان اوین انتقال یافت و یک روز پس از آن به قرنطینه این زندان منتقل شد.

یک منبع آگاه درباره علت جابه‌جایی آقای احمدی به اطلس گفت: «انتقال وی به قرنطینه، به قصد جلوگیری از اطلاع‌رسانی در خصوص اعتصاب غذای وی صورت گرفته است.»

زرتشت احمدی راغب از آبان ۹۸ در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد. اخیرا فایلی صوتی از سخنان وی انتشار یافت که در آن به ارائه توضیحاتی در خصوص جزییات اعتصاب غذای خود پرداخته است. بر اساس بیانات وی در این فایل صوتی، آقای احمدی راغب با هدف «اعتراض به سرکوب منتقدین توسط دستگاه‌های امنیتی» دست به اعتصاب غذا زده است. نسخه‌ای از این فایل صوتی در اختیار اطلس قرار گرفته که در ادامه برای مخاطبین به اشتراک گذاشته شده است.


آقای احمدی راغب، فعال مدنی و کنشگر تحول‌خواه ساکن شهریار است که چند مرتبه توسط دستگاه امنیتی بازداشت و به زندان انتقال یافته است. او  در اداره آتش‌نشانی شهریار مشغول به کار بوده که با دخالت‌های امنیتی، از محل کار خود اخراج شده است. پس از این اتفاق، چند مرتبه، مقابل ارگان‌های دولتی مانند فرمانداری این شهر دست به تحصن زد که با تهدید و بازداشت کوتاه مدت مانع تداوم رفتار اعتراضی وی شدند.

برای مشاهده نمایه زرتشت احمدی روی تصویر کلیک کنید

بیانه ۱۴ تن

پرونده جاری وی مرتبط با بیانیه ۱۴ تن است. اعضای امضاکننده این بیانیه، خواستار بر کناری علی خامنه‌ای و گذار کامل از جمهوری اسلامی شده بودند. پس از انتشار اولین بیانیه در این خصوص، گروه‌های ۱۴ نفره دیگر نیز با نگارش نامه‌های مرتبط خواستار برکناری نظام حاکم بر ایران شدند. آقای احمدی اولین بیانیه ۱۴ نفره را امضا کرده است.

شرح چگونگی بازداشت زرتشت احمدی

در تاریخ ۵ شهریور ۱۳۹۸، ماموران اطلاعات به طور مسلحانه وارد منزل وی شده و پس از تفتیش این مکان او را به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند. او هم‌زمان با بازداشت دست به اعتصاب غذا زد. آقای احمدی در نهایت پس از ۴۱ روز از بند مذکور به بند عمومی این زندان انتقال یافت و هم‌زمان با آن به اعتصاب خود پایان داد. او مجدداً در تاریخ ۱۱ آبان ۹۸ با درخواست آزادی بی قید و شرط دستگیرشدگان مرتبط با بیانیه ۱۴ تن و همچنین رسیدگی به زندانیانی که از بیماری رنج می‌برند، دست به اعتصاب غذا زد. آقای احمدی پس از چند روز با وعده مسئولین به اعتصاب غذای خود پایان داد.

بازداشت‌های پیشین زرتشت احمدی

زرتشت احمدی نخستین بار در تاریخ ۲ آذر ۹۴ در تجمع مقابل ساختمان لاستیک دنا به همراه شماری دیگر از حضار بازداشت شد. او پس از دو هفته به صورت موقت از زندان آزاد شد. دادگاه عمومی تهران در مرحله بدوی او را بابت اتهام «اخلال در نظم عمومی» به سه ماه زندان و ۱۰ ضربه شلاق محکوم کرد. جزییات دیگری از این پرونده در دست نیست.

او در تاریخ ۲۳ آبان ۹۵ مجددا بابت پرونده‌ای جدید بازداشت شد و به بند ۲۰۹ زندان اوین انتقال یافت. بازداشت او بدون ارائه حکم جلب صورت گرفته بود. او پس از حدود ۲۵ روز از بند ۲۰۹ به بند عمومی این زندان انتقال یافت و در نهایت در تاریخ ۱۳ آبان به قید وثیقه آزاد شد. آقای احمدی در طول این بازداشت دو مرتبه دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود. او در این پرونده توسط دادگاه شهریار بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» در ابتدا به ۹ ماه زندان محکوم شد. این حکم توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران به ۲۰۰ هزار تومان جریمه کاهش یافت.

لازم به ذکر است که زرتشت احمدی راغب علاوه بر موارد مذکور، چند مرتبه به صورت کوتاه مدت بازداشت شده است.