مسئولان قضائی اجازه نمی‌دهند رضا بیجوند، زندانی سیاسی، در مراسم خاکسپاری پدرش شرکت کند

۱۰ بهمن ۹۸- مسئولان قضائی اجازه نمی‌دهند رضا بیجوند، در مراسم خاکساری پدرش شرکت کند. رضا بیجوند در اعتراضات آبانماه ۹۸ بازداشت شده و در زندان فشافویه زندانی است.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، رضا بیجوند متولد ۱۳۶۹ از بازداشت‌شدگان آبانماه ۹۸ است و در شهرستان ملارد بازداشت شده است. پدر این زندانی روز گذشته در سانحه تصادف درگذشته‌است اما دستگاه قضا و سازمان زندانها او اجازه حضور او در تشییع جنازه پدرش را نمی‌دهند. این درحالی است که بر اساس پروتکل سازمان زندان‌ها افراد می‌توانند برای حضور در مراسم تدفین اقوام درجه یک خود حضور یابند.

بر اساس این پروتکل، «در صورت فوت اقوام درجه یک نظیر پدر، مادر، فرزند، همسر، برادر و خواهر محکومین بسته به نوع جرم و مدت مجازات و با نظر قاضی ناظر زندان می‌توانند از مرخصی استفاده کنند.در خصوص افرادی که مجازات‌های سالب حیات (نظیر قصاص و اعدام) برای آنها در نظر گرفته شده است محکومین به صورت تحت‌الحفظ از زندان اجازه خروج پیدا خواهند کرد.»

برای مشاهده نمایه زندان تهران بزرگ روی تصویر کلیک کنید

 

 

این اقدام مسئولین قضائی در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر بسیاری از زندانیان از جمله زندانیان نزدیک به حکومت مانند مهدی هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشائی هنگام فوت بستگان خود به سرعت به مرخصی فرستاده شده اند.

 

زندان فشافویه کجاست؟

زندان فشافویه که به نامهای ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ یا زندان حسن‌آباد فشافویه تهران نیز مشهور است در حدود ۳۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد که از تیرماه ۱۳۹۴ آغاز به کار کرده‌است. هدف از ساخت این زندان ابتدا نگهداری زندانیان معتاد به مواد مخدر عنوان شد اما به سرعت زندانیان دیگر از جمله زندانیان سیاسی نیز به این زندان فرستاده شدند. 

«حسن خلیل‌آبادی» رئیس شورای اسلامی شهر ری اخیراً در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا نسبت به وضعیت این زندان ابراز نگرانی کرده و گفته‌است: «زندان فشافویه امکانات لازم را ندارد و استقرار این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است…کارکنان سازمان زندان‌ها در آنجا شرایط سختی را می‌گذرانند، چه برسد به زندانیان.» اطلس زندانهای ایران، در گزارش مفصلی وضعیت این زندان را بررسی کرده است.