انتقال گسترده زندانیان اوین به زندان تهران بزرگ

۴ بهمن ۱۳۹۸ – بیش از ۱۵۰۰ از زندانی اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شده‌اند.

به گزارش اطلس زندانهای ایران در چند روز اخیر بیش از ۱۵۰۰ نفر از زندانیان زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شده اند. یک منبع آگاه به خبرنگار اطلس زندانهای ایران گفت که حدود ۵۰۰ زندانی بند ۸، ۸۰۰ زندانی بند ۷ و ۲۰۰ زندانی بند ۴ اوین منتقل شده‌اند. زندان تهران بزرگ اگرچه ظرفیتی بسیار بیشتر از اوین دارد، اما تراکم بالای زندانیان سبب ایجاد مشکلات بسیاری در این زندان شده‌است. در روزهای اخیر همچنین دو زندانی سیاسی به نامهای سهیل عربی و مهرداد محمدنژاد نیز به این زندان تبعید شده‌‌اند.

برای مشاهده نمایه زندان تهران بزرگ روی تصویر کلیک کنید. 

زندان فشافویه کجاست؟

زندان فشافویه که به نامهای ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ یا زندان حسن‌آباد فشافویه تهران نیز مشهور است در حدود ۳۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد که از تیرماه ۱۳۹۴ آغاز به کار کرده‌است. هدف از ساخت این زندان ابتدا نگهداری زندانیان معتاد به مواد مخدر عنوان شد اما به سرعت زندانیان دیگر از جمله زندانیان سیاسی نیز به این زندان فرستاده شدند. 

«حسن خلیل‌آبادی» رئیس شورای اسلامی شهر ری اخیراً در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا نسبت به وضعیت این زندان ابراز نگرانی کرده و گفته‌است: «زندان فشافویه امکانات لازم را ندارد و استقرار این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است…کارکنان سازمان زندان‌ها در آنجا شرایط سختی را می‌گذرانند، چه برسد به زندانیان.» اطلس زندانهای ایران، در گزارش مفصلی وضعیت این زندان را بررسی کرده است.