برگزاری مراسم چهلم کشته‌شدگان آبان ٩٨ در اوین

۱۱ دی ۹۸ – مراسم چهلمین روز درگذشت کشته‌شدگان  آبان ٩٨ در بند ۴ زندان اوین برگزار شد.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، روز ۵ دی ١٣٩٨ هم‌زمان با چهلمین روز درگذشت صدها تن از معترضان آبان ماه ٩٨، مراسم یادبود آنها در زندان اوین برگزار شد. در این مراسم شماری از زندانیان محبوس در بند ۴ زندان اوین، به جان‌باختگان این اعتراضات ادای احترام کردند.

در ابتدا مأموران حفاظت زندان قصد جلوگیری از برگزاری این مراسم را داشتند، اما شرکت کنندگان بدون توجه به اخطارها و تهدیدهای مأموران به برگزاری مراسم ادامه دادند.

یک منبع آگاه در گزارشی به اطلس اعلام کرد که فرهاد سلمان‌پور ظهیر ، زندانی سیاسی، در اعتراض به سرکوب مردم در میان زندانیان سخنرانی کرده است. آقای سلمان‌پور ضمن محکوم کردن سرکوب حداکثری، رفتار جمهوری اسلامی ایران را «جنایت علیه بشریت» خواند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از پرونده فرهاد سلمان‌پور به نمایه وی در «اطلس زندان‌های ایران» مراجعه کنید.

در این مراسم علاوه بر متهمان سیاسی، دیگر متهمان نیز حضور یافته بودند.

افراد شرکت‌کننده در این مراسم

رضا مهرگان، مهدی مسکین‌نواز، برزان محمدی، محمد ابوالحسنی،‌‌ رضا محمدحسینی، حامد آیینه‌وند، وحید قدیری و فرهاد سلمان‌پور ظهیر  از جمله شرکت‌کنندگان در این مراسم هستند.

تظاهرات سراسری آبان ۹۸

 تظاهرات سراسری آبان ٩٨ در ابتدا برای اعتراض به افزایش ناگهانی نرخ بنزین شکل گرفت. ساعاتی پس از آن تعداد زیادی از معترضین در فضای میدانی و شبکه‌های اجتماعی، مطالبه برکناری حکومت را مطرح کردند، اما به سرعت از سوی مأموران امنیتی سرکوب شدند. در جریان این سرکوب شمار زیادی از معترضین، مردم و تعدادی از نیروهای نظامی یا اطلاعاتی کشته و زخمی شدند. علاوه بر این، هزاران تن از معترضین در نقاط مختلف کشور توسط نیروی امنیتی بازداشت شدند.