حمله فیزیکی به دو زندانی سیاسی در بند ۸ زندان اوین

۳ بهمن ۹۸ ـ روز جمعه ۲۷ دیماه چند زندانی متهم به جرائم مواد مخدر در بند ۸ زندان اوین با سهیل عربی و حمید حاج‌جعفر کاشانی از زندانیان سیاسی این بند درگیر شدند.

به گزارش اطلس زندانهای ایران این حمله پس از آن رخ داد که مقامات امنیتی این دو زندانی را به دلیل انتشار بیانیه و اعلام مواضع سیاسی خود تهدید کرده بودند. یک منبع آگاه در این مورد به خبرنگار اطلس گفت که «پس از انتشار آخرین بیانیه این زندانیان درمورد سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه، فشار زیادی به امضاء کنندگان برای تکذیب آن وارد شد و این حمله نیز احتمالاً به دستور مقامات امنیتی انجام گرفته‌است.» ۴ روز پس از این حمله سهیل عربی به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

برای مشاهده نمایه زندان اوین روی تصویر کلیک کنید

اصل تفکیک جرایم

برابر بند «الف» ماده ۶ قانون جرم سیاسی، مجرمان سیاسی باید در مکان جداگانه ای نگهداری شوند. همچنین در آیین نامه نحوه تفکیک و طبقه بندی زندان ها مصوب رئیس قوه قضائیه ۱۳۸۵ ضرورت تفکیک جرایم ذکر شده‌ که زندانیان باید باتوجه به تفاوت هایی مانند؛ نوع جرم، جنسیت، سن، مجرم یا متهم بودن، سلامتی و غیره از یکدیگر تفکیک شوند.

بیانیه زندانیان سیاسی بند ۸ در مورد سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط سپاه

پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران تعدادی از زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین از جمله سهیل عربی، حمید حاج‌جعفر کاشانی و اسماعیل گرگیج با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با بازماندگان این فاجعه ملی، بر مسئولیت سپاه پاسداران در این مورد تأکید و از برنامه های موشکی سپاه انتقاد شده بود. نویسندگان این بیانیه در بخشی از بیانیه خود نوشته اند:«موشک هایی که با صرف هزینه‌های هنگفت و از سفره های مردم در شرایط وخیم اقتصادی کسر شده است تا همچون خنجر در قلب عزیزانمان فرو رود. سامانه موشکی که در بین شهرک پرند اپارتمان‌های مسکن مهر و شهر جدید پرند واقع شده است یعنی سپر انسانی و گوشتی که سپاه برای پوشش اقدامات تروریستی و جنایتکارانه خود ایجاد نموده است. در میان مسافران پرواز، اما نه سربازی از دشمن است و نه سلاحی! بلکه زنان و مردان و کودکان و حتی یک نوزاد و دانشجویان و دانش آموختگان نخبه ای به چشم میخورد که برای ادامه تحصیل عازم خارج از کشور بودند.»