اخبار آزار و تعقیب بهایی‌ها

 

ندا پاینده و فریدون فلاح پس از نزدیک به یک ماه بازداشت در کاشان آزاد شدند

به گزارش اطلس زندان‌های ایران ندا پاینده و فریدون فلاح که پیش‌تر در تاریخ ۲۶ تیر ۱۳۹۶ به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بازداشت شده بودند، پس از حدود یک ماه در ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ به قید وثیقه آزاد شدند.

به گفته یک منبع آگاه، اطلاعاتی‌ها اموال شخصی این دو تن شامل کتاب، عکس، تابلوفرش، رایانه، چاپگر و تلفن‌های همراه را ضبط و پس از شش ساعت تفتیش محل کار و منزل، آن‌ها را به بازداشتگاه منتقل کرده بودند.

پیش‌تر نیز محل زندگی ندا پاینده و فریدون فلاح تفتیش شده بود. به گزارش اطلس، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران اموال ضبط‌شده این زوج بهایی را هنوز پس نداده است.

 

امرالله منوچهری و ضیاالله الهیان به کاشان بازگردانده شده‌اند

به گزارش اطلس زندان‌های ایران شهروندان بهایی امرالله منوچهری و ضیاالله الهیان که در ۱۲ تیر ۱۳۹۶ به دست مامورین اطلاعاتی بازداشت و به اصفهان منتقل شده بودند، به کاشان بازگردانده شده‌اند.

یک منبع مطلع به اطلس گفته است: «امرالله منوچهری و ضیاالله الهیان از زمان بازگشت به کاشان تنها یک ملاقات چنددقیقه‌ای و یک تماس تلفنی کوتاه با خانواده‌هایشان داشته‌اند. متاسفانه دادستانی کاشان تا این لحظه پاسخی به پی‌گیری‌های خانواده‌ها نداده است. این وضعیت در کنار رفتار هتاکانه مامورین و به هم ریختن وسایل در هنگام تفتیش، همه ما را نگران‌تر کرده است.»

 

ندا مختاری در مشهد بازداشت شد

ندا مختاری شهروند بهایی ساکن مشهد پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ به دست مامورین اطلاعاتی بازداشت شد.

مامورین امنیتی در ساعت ۱ عصر وارد منزل او شده و پس از حدود دو ساعت تفتیش، وی را بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

یک منبع مطلع در این رابطه به اطلس گفت: «اطلاعی از محل نگهداری خانم مختاری به خانواده او داده نشده است، اما بر اساس تجربیات سال‌های اخیر بهایی‌های ساکن مشهد و کشمکش دائمی وزارت اطلاعات با این شهروندان، احتمالا او را به بازداشتگاه اطلاعات این شهر منتقل کرده‌اند.»