نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، «احتمالاً در زندان زنجان به کرونا مبتلا شده‌است»

۱۸ تیر ۹۹- نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در زندان زنجان از یک هفته پیش علائم کرونا را بروز داده و شرایط جسمی مناسبی ندارد. 

به گزارش اطلس زندانهای ایران، تقی رحمانی، همسر خانم نرگس محمدی، از بروز علایمی چون ضعف و بی حالی شدید، بدن درد و از دست دادن حس بویایی در مورد او و شش زندانی دیگر خبر داده است. یک منبع آگاه در گفتگو با پژوهشگر اطلس ضمن تأیید این خبر گفت:«خانم محمدی و چند زندانی دیگر از چند روز قبل دچار برخی از علایم بیماری کرونا مانند از دست دادن حس بویایی، ضعف و بیحالی و بدن درد شدید شده‌اند. اما متاسفانه مسئولان زندان اقدامی در این زمینه انجام نداده و با تأخیر فراوان امروز قرار است که  از آنها تست کرونا بگیرند.»

برادر نرگس محمدی، در نامه سرگشاده‌ای به رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۵ فروردین ۹۹ نوشته بود «دادستان زنجان قبل از عید در ملاقاتی که در زندان با وی[نرگس محمدی] داشتند می گویند شنیدم کرونا گرفتی!»

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که ۳ دی ۹۸ به زندان زنجان تبعید شده، از یک بیماری نادر عصبی و همینطور آمبولی ریه رنج می‌برد. این بیماری‌های زمینه‌ای، او را نسبت به این بیماری بسیار آسیب‌پذیر می‌کند. او پیشتر در سال ۱۳۹۱ نیز به زندان زنجان تبعید شده بود، اما پس از یکماه وضعیت جسمی او به قدری وخیم شد که بیم مرگ او در زندان می‌رفت و نهایتاً پس از انتقال به بیمارستان و گزارش پزشکی قانونی در مورد عدم تحمل کیفر، از زندان آزاد شد.

برای مشاهده نمایه نرگس محمدی روی عکس کلیک کنید

 

تبعید به زندان زنجان

 

اول دیماه ۹۸ نرگس محمدی، آتنا دائمی، صبا کردافشاری، یاسمن آریانی و منیره عربشاهی، پنج تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین، با صدور بیانیه‌ای، با معترضانی که در تظاهرات سراسری ۹۸ بازداشت شده‌اند اعلام همبستگی کرده و اعلام کردند که تا چهلم کشته‌شدگان آبان ۹۸، مقابل دفتر بند نسوان زندان اوین در اعتراض به سرکوب شدید معترضان این ایام، دست به تحصن خواهند زد.

به دنبال این تحصن در تاریخ ۳ دیماه رئیس زندان اوین، غلام‌رضا ضیایی، نرگس محمدی را به اجبار و همراه با ضرب و شتم به زندان زنجان تبعید کرد.
خانم محمدی در نامه‌ای نحوه برخورد ضیایی و دیگر مأموران را چنین توصیف کرده‌است: «… دو قدمی در خروجی ساختمان ریاست ناگهان با صحنه های وحشتناکی مواجه شدم،‌ آقای ضیایی و چند مرد دیگری که آماده بودند مانع خروج من از در شدند، آقای ضیایی با تمام قدرتش بازوهایم را گرفت و آنچنان به کنج راهرو کشاند که شوکه شده بودم، هر بار به سمت در می رفتم با هجوم وی و مردهای همراهش به این طرف و آنطرف پرتاب می شدم، خودم را به در خروجی رساندم و دوباره به من حمله ور شدند. در حالی که بازوهایم را گرفته بود و به عقب می کشید دستم را به در کوبیدم که شیشه های در خرد شد و دستانم را برید و خون از آنها جاری شد. آقای ضیایی دستم را گرفته بود و به سمت بالای پله ها می کشید تا به اتاق خودش ببرد و من مقاومت می کردم که دیگر به اتاق نروم و از ساختمان خارج شده و به بند برگردم. آن چنان دستانم را با قدرت به سمت بالا می کشید که کتفم صدای بلندی داد و من خواهش می کردم که دستانم دارند می شکنند و از جا کنده می شوند و دستانم را که خون ریزی می کرد ول کنند.»

 

نرگس محمدی ساکن زنجان نیست

 

روابط عمومی زندان اوین با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تکذیب ضرب و شتم نرگس محمدی گفته‌است که او به این دلیل به زندان زنجان فرستاده شده که اهل این شهر است. اما یک منبع مطلع در گفتگو با اطلس زندانهای ایران ضمن تکذیب این موضوع تأکید کرد که اگرچه نرگس محمدی، زاده زنجان است. اما او در ۲۰ سال گذشته ساکن تهران بوده و هر دو فرزند او نیز در تهران متولد شده‌اند. همچنین مأموران امنیتی درسالهای گذشته دوبار به آدرس منزل او در تهران مراجعه و او را بازداشت کرده اند.

 

بازداشت نخست

نرگس محمدی از فعالان سیاسی و حقوق بشری شناخته شده ایرانی است که در سالیان گذشته بارها تحت تعقیب قرار گرفته و بازداشت شده‌است. نخستین بار او در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۸۹ بازداشت شد.  ساعت ۱۰:۳۰ شب مأموران امنیتی به منزل وی مراجعه کرده و پس از سه ساعت بازرسی منزل، بدون توجه به وضعیت روحی دو فرزند خردسالش وی را در مقابل چشمان آنها بازداشت کرده و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند.

او سپس در دادگاه انقلاب توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی و یحیی پیرعباسی به اتهام‌های «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران»  در مجموع به ۶ سال زندان محکوم شد که این حکم از سوی از سوی شعبه ۵۴ تجدیدنظر تهران تأیید شد. 

او نهایتاً در خردادماه سال ۹۱ برای اجرای حکم ابتدا به زندان اوین منتقل و سپس به زندان زنجان تبعید شد. اما وی در تیرماه همان سال پس از یک دوره بیماری شدید به دلیل عدم تحمل کیفر از زندان آزاد شد.

 

ملاقات با کاترین اشتون

 

۱۷ اسفند ۹۲ با کاترین اشتون، رئیس وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفارت اتریش در تهران ملاقات کرد. خبر این ملاقات با عکسی از او به همراه گوهر عشقی (مادر ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که در بازداشت پلیس ایران جان خود را از دست داد) و همچنین کاترین اشتون، در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی به شکل گسترده‌ای منتشر شد. مقام‌های ایرانی پس از این دیدار نرگس محمدی و سایر زنانی که در این دیدار شرکت کرده بودند را مورد انتقاد قرار دادند. چند روز بعد از این دیدار او به دادسرای زندان اوین، احضار شد و مورد بازجویی قرار گرفت و سپس به قید کفالت ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

پس از دیدار با کاترین اشتون، نرگس محمدی به دادسرای اوین احضار و پرونده جدیدی برای او گشوده شد

بازداشت دوباره و حکم ۱۶ سال زندان

 

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ مأموران امنیتی دوباره او را در منزلش بازداشت کردند. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست صلواتی حدود یکسال بعد در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۹۵ او را به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به تحمل ده سال۱۶ حبس محکوم کرد که طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۱۰ سال از این محکومیت قابل اجراء خواهد بود. شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر حکم دادگاه بدوی نرگس محمدی را عیناً تایید کرد.