سهند معالی به دلیل بروز علائم کرونا به مرخصی فرستاده شد

۷ مهر ۱۳۹۹- سهند معالی فعال اتنیکی ترک،سه روز پس از بازگشت به زندان به دلیل بروز علایم کرونا به مرخصی فرستاده شد. 

به گزارش اطلس زندانهای ایران، سهند معالی فعال اتنیکی ترک ساکن سراب، شامگاه  پنجم مهر پس بروز علایم بیماری کرونا به مرخصی یک‌ماهه اعزام شد. آقای معالی دوم مهر پس از اتمام مرخصی قبلی به زندان سراب بازگشته بود. شیوع بیماری کرونا سبب شده است که سازمان زندانها و قوه قضائیه برخی از زندانیان را به مرخصی بفرستد. آقای معالی پیشتر در تاریخ سوم شهریور امسال با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان سراب به مرخصی اعزام شده بود.

بیشتر بخوانید:

اما این مرخصی‌ها شامل حال بسیاری از زندانیان سیاسی نشده است. نرگس محمدی، نسرین ستوده، محمد حبیبی، آرش صادقی، سهیل عربی،عباس لسانی،لطیف حسنی،علیرضا فرشی،توحید امیرامینی،بهنام شیخی،کیانوش اصلانی،حمید منافی نادارلی،جعفر رستمی راد، یوسف کاری و بسیاری دیگر از زندانیان سیاسی دیگر از مرخصی محروم هستند.

برای مشاهده نمایه آقای معالی روی تصویر کلیک کنید

بازداشت و صدور حکم

آقای معالی در تاریخ ۱۳ تیر ۱۳۹۷ در رابطه با تجمع قلعه بابک بازداشت و چند روز بعد آزاد شد. اتهام او پخش اعلامیه برای شرکت در این تجمع بود. در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ قاضی مهدی شمسی، او را در دادگاه سراب به طور غیابی محاکمه و به اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق پخش اعلامیه» به ۱۰ ماه حبس محکوم کرد. پس از ارائه درخواست واخواهی، این قاضی حکم خود را مجددا تایید کرد.

در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ بهلول علی‌زاده و حسین فرشی رادور، قضات شعبه سوم دادگاه تجدید نظر آذربایجان شرقی، حکم ۱۰ ماه حبس سهند معالی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق پخش اعلامیه» تایید کردند.

آقای معالی در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸در محل کار خود مورد ضرب و شتم قرار گرفت و برای اجرای حکم بازداشت شد. او تا تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ در زندان بود و با پایان مدت محکومیت از زندان آزاد شد.

علیرغم اینکه به دلیل تشابه اتهامات این زندانی بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و تجمیع جرایم از زندان آزاد شده بودند اما وی دوباره در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۹۹ برای تحمل یکسال حبس دیگر بازداشت شد. یک منبع آگاه درمورد بازداشت دوباره آقای معالی به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران گفت:« ایشان دو پرونده اتهامی با عناوین مشابه تبلیغ علیه نظام دارند و با اتمام دوره محکومیت در تاریخ ۹۸/۱۰/۲۵ با شرط اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر ادغام و تجمیع پرونده آزاد گشته بودند، اما مسئولین قضایی با تخلف آشکار وی را دوباره بازداشت کرده و اعلام داشته اند که پرونده وی تجمیع نگردیده است.»