محرومیت مرجان داوودی، فعال مدنی، از خدمات پزشکی در زندان اوین

۲۴ آذر ۱۴۰۱-

«مرجان داوودی»، فعال مدنی ساکن تهران که همزمان با اعتراضات سراسری پس از کشته‌شدن «ژینا امینی» بازداشت شده است، به‌رغم مبتلا بودن به بیماری قلبی از دسترسی به خدمات پزشکی موثر و کافی در زندان اوین محروم است.

به گفته یک منبع مطلع به «اطلس زندان‌های ایران»، مرجان داوودی روز ۲۰آذر۱۴۰۱، در خانه‌اش در تهران با اعمال خشونت و ضرب‌وجرح توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. ماموران همزمان با بازداشت این فعال مدنی اقدام به تفتیش خانه و ضبط تعدادی از وسایل شخصی او کردند. مرجان داوودی پس از بازداشت در تماس تلفنی با خانواده‌اش اطلاع داده است که در سلول انفرادی در زندان اوین محبوس است.

به گفته منبعی که با اطلس گفت‌وگو کرده است، پرونده مرجان داوودی به شعبه دو بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اوین ارسال شده است. او به بیماری قلبی مبتلا است و تاکنون دوبار آنژیوگرافی شده است و به‌صورت مستمر نیاز مصرف دارو و مراقبت پزشکی دارد. با این وجود به‌رغم مراجعه خانواده مرجان داوودی به دادسرای اوین، مقام‌های قضایی از تحویل گرفتن داروهای این شهروند خودداری و از پاسخگویی درباره آخرین وضعیت مرجان داوودی امتناع کرده‌اند. مقام های قضایی شعبه دو بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اوین خانواده مرجان داوودی را تهدید کرده‌اند در صورت مراجعه مجدد بازداشت خواهند شد. بیماری قلبی مرجان داوودی و بی‌خبری از وضعیت او خانواده این شهروند را به‌شدت نگران وضیت سلامتی این شهروند کرده است.

از شهریور۱۴۰۱ و در پی به قتل رسیدن «مهسا امینی»  – دختر ۲۲ ساله اهل سقز که در اثر ضرب‌وجرح از سوی ماموران گشت ارشاد کشته شد – صدها شهر ایران صحنه اعتراضات ضدحکومتی شهروندان ایرانی است. طی این مدت نیروهای امنیتی بیش از ۱۵ هزار شهروند معترض را بازداشت کرده‌اند. روایت بازداشت‌شدگان پس از آزادی و یا شهروندانی که در طول مدت بازداشت توانسته‌اند با نزدیکان خود تماس بگیرند، حاکی از نقض گسترده حقوق زندانیان در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های جمهوری اسلامی است. شماری زیادی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در جریان بازداشت و پس از آن در بازداشتگاه مورد ضرب‌وجرح و شکنجه قرار گرفته‌اند، از دسترسی به خدمات درمانی محروم بوده‌اند و امکان داشتن وکیل از آنها سلب شده است.