«عفو» حداقل ۱۵ نفر از متهمان آبان ۹۸

۱۸ فروردین ۱۴۰۰ – حداقل ۱۵ نفر از متهمان آبان ۹۸ در روزهای اخیر بر اساس «عفو نیمه شعبان» از زندان فشافویه آزاد شده‌اند.

به گفته منابع آگاه به اطلس زندان‌های ایران مهدی باقری، محمد آدمی و مهدی وحیدی سه نفر از معترضان آبان ۹۸ روز گذشته حکم آزادی خود را دریافت کردند؛ این افراد از ۶ فروردین ۱۴۰۰ به مرخصی آمده بودند. آقای باقری دیروز برای پیگیری وضعیت مرخصی خود به دادسرا مراجعه کرده بود و مسئول اجرای احکام به طور شفاهی خبر آزادی او و آقایان آدم و وحیدی را به او اطلاع داده است.

علاوه بر این سه نفر  توحید فتوحی، مهدی حسنی پور، جواد آدینه‌وند، سیامک پایمرد، محسن سبزعلی و علی بی‌کس که در سالن ۱۰ زندان فشافویه زندانی بوده‌اند از زندان آزاد شده‌اند. همچنین محمدباقر سودی، هادی خاتمیان، امیرحسین کشاورزی، حسین آرمند، مجید قراباغی و سعید اسدی زندانیان سالن ۹ تیپ دو نیز از زندان  آزاد شده‌اند؛ آزادی افراد مورد ذکر در دو روز گذشته انجام شده است.  امید میردریکوند نیز زندانی دیگر زندان فشافویه است که امروز از زندان آزاد شده است.

همچنین بنا بر گزارش یک منبع آگاه  محمد معلمیان نیز که پیش‌تر با پابند الکترونیکی محکومیت خود را در بیرون از زندان می‌گذراند مشمول عفو شده و پابند او باز شده است.

برای مشاهده نمایه زندان فشافویه روی تصویر کلیک کنید

 

زندان فشافویه کجاست؟

زندان فشافویه که به نامهای ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ یا زندان حسن‌آباد فشافویه تهران نیز مشهور است در حدود ۳۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد که از تیرماه ۱۳۹۴ آغاز به کار کرده‌است. هدف از ساخت این زندان ابتدا نگهداری زندانیان معتاد به مواد مخدر عنوان شد اما به سرعت زندانیان دیگر از جمله زندانیان سیاسی نیز به این زندان فرستاده شدند. در سالیان اخیر بسیاری از ندانیان سیاسی از زندان اوین نیز به این زندان منتقل شده‌اند.

زندان فشافویه از زندانهای بسیار نامناسب ایران است. مدتی پیش  «حسن خلیل‌آبادی» رئیس شورای اسلامی شهر ری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا نسبت به وضعیت این زندان ابراز نگرانی کرده و گفته‌بود: «زندان فشافویه امکانات لازم را ندارد و استقرار این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است…کارکنان سازمان زندان‌ها در آنجا شرایط سختی را می‌گذرانند، چه برسد به زندانیان.» اطلس زندانهای ایران، در گزارش مفصلی وضعیت این زندان را بررسی کرده است.