شهریار عادلی بر اثر شکنجه در بازداشتگاه اداره اطلاعات سردشت کشته شد

۲۲ آذر ۱۴۰۱-

«شهریار عادلی»، شهروند کُرد اهل سردشت در استان آذربایجان غربی، بر اثر ضرب‌وجرح شدید و شکنجه در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر کشته شد.

به گفته یک منبع مطلع به «اطلس زندان‌های ایران»، ماموران اداره اطلاعات سردشت، بامداد روز سه‌شنبه ۱آذر۱۴۰۱، شهریار عادلی را به ظن شرکت در اعتراضات ضدحکومتی مقابل خانه‌اش در این شهر دستگیر و به بازداشتگاه این نهاد در سردشت منتقل کردند.

منبعی که با اطلس گفت‌وگو کرده است، می‌گوید، شهریار عادلی در طول مدت بازداشت در بازداتشگاه اداره اطلاعات سردشت به شدت شکنجه شد. او روز شنبه ۱۲آذر به‌دلیل وخامت وضعیت جسمی از بازداشتگاه این نهاد آزاد و بلافاصله در بیمارستان بستری شد. شهریار عادلی عصر روز ۱۷آذر بر اثر عوارض ناشی از شکنجه و خونریزی داخلی در بیمارستان جان خود را از دست داد. پیکر این شهروند اهل سردشت روز ۱۸آذر با حضور نیروهای امنیتی در قبرستان این شهر به خاک سپرده شد.

تصاویری که از پیکر شهریار عادلی در اختیار اطلس زندان‌های ایران قرار گرفته است، به‌وضوح آثار شکنجه را نشان می‌دهد. در یکی از این تصاویر که از پشت شهریار عادلی ثبت شده، آثار کبودی شدید‌ در پهلو، پشت ساق دست، پشت کتف و پشت کمر مشخص است.

از ۲۵شهریور۱۴۰۱ و پس از آغاز اعتراضات سراسری که در پی کشته شدن «مهسا امینی» شروع شد، گزارش‌های متعددی از ضرب‌وجرح شدید و شکنجه بازداشت‌شدگان در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های ایران گزارش شده است. بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده در «بانک داده اطلس زندان‌های ایران»، طی این مدت دست‌کم هشت تن از بازداشت‌شدگان بر اثر ضرب‌وجرح و شکنجه در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد پنج شهروند به‌ نام‌های «شادمان احمدی»، « «امید حسینی»، «هیمن آمان»، «رامین فاتحی» و «مهسا امینی»، کُرد بوده‌اند.