در دهمین روز اعتصاب غذا، سهیل عربی«به بازداشتگاه یک‌الف سپاه منتقل شد»

۲۶ فروردین ۹۹- سهیل عربی، زندانی سیاسی، از زندان فشافویه منتقل شد. به گفته یک منبع آگاه وی «به بازداشتگاه یک الف فرستاده می‌شود.»

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، امروز ۲۶ فروردین سهیل عربی، زندانی سیاسی زندان تهران بزرگ که از ۱۰ روز پیش در اعتصاب غذا است، از زندان فشافویه منتقل شده‌است. یک منبع آگاه به اطلس زندان‌های ایران در این مورد گفت: «عصر امروز مأموران زندان سهیل را به بهانه انتقال به بیمارستان، به بازداشتگاه یک الف قرارگاه ثارالله منتقل کرده‌اند.» به گفته این منبع آگاه، ۲۳ فروردین ماه نیز آقای عربی به دلیل وخامت وضعیت جسمی به بیمارستان منتقل شده بود اما علیرغم توصیه پزشک در مورد بستری شدن وی در بیمارستان، مأموران امنیتی وی را برای ۲۴ ساعت در مکان نامعلومی نگه داشته و سپس به زندان فشافویه بازگردانده اند.

برای مشاهده نمایه آقای عربی روی تصویر کلیک کنید

اعتصاب غذا

پس از شیوع بیماری کرونا در زندان فشافویه که باعث مرگ سه زندانی شد، شماری از زندانیان سیاسی این زندان، دست به اعتصاب غذا جمعی زدند. مطالبه این زندانیان، آزادی و یا اعطاء مرخصی به زندانیان بوده‌است. سهیل عربی یکی از این زندانیان بود. این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۶ اسفند ۹۸ پس از وعده مسئولان زندان نسبت به تحقق خواسته‌هایش با قبول سرم به اعتصاب خود پایان داد.  یک منبع آگاه در آن زمان به پژوهشگر اطلس گفته بود که «سهیل به مسئولان زندان اعلام کرده‌است که در صورت خلف وعده آنها، مجدداً اعتصاب غذای خود را از سر خواهد گرفت.»

 به دنبال بی‌توجهی مسئولان زندان به وعده رسیدگی به مطالبات آقای عربی، این زندانی سیاسی که ۷ فروردین ۹۹ به اعتصاب غذای خود پایان داده‌بود، مجدداً‌ از تاریخ ۱۶ فروردین اعتصاب غذای خود را از سر گرفته و شرط پایان آن را آزادی و یا انتقال به یکی از زندانهای اوین یا گوهردشت اعلام کرده‌است. یک منبع آگاه به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران گفت« اعتصاب غذا به شدت سبب تحلیل قوای جسمی او شده‌است. فشار خون او به حدود ۸ رسیده و هنگام سخن گفتن با تلفن تمرکز لازم برای مکالمه را ندارد.»

 

بازداشت و محاکمه

سهیل عربی در سال ۱۳۹۲ از سوی مامورین سپاه بازداشت و در دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی مدیرخراسانی به اتهام «سب النبی» به اعدام محکوم شد. این حکم در ابتدا در شبعه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی علی رازینی تایید شد، اما در مراحل بعد شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور این حکم را نقض کرد. سهیل عربی در نهایت در چند پرونده مختلف به ۱۳ سال و ۶ ماه حبس و تحقیقات مذهبی محکوم شد.