خودزنی محمد نوری‌زاد هنگام ملاقات با خانواده‌اش؛ «از امروز هر روز زخمی دیگر بر زخمهای پیشین خود خواهم افزود»

۱۸ اسفند ۱۳۹۹ – محمد نوری‌زاد هنگام ملاقات با خانواده‌اش با تیغ سر، صورت و گردن خود را زخمی کرده و گفته‌ است که از امروز هر روز زخمی دیگر بر زخم‌های پیشین خود خواهد افزود. آقای نوری‌زاد به بیماری قلبی مبتلا است و بر اساس نظر پزشکان متخصص توان تحمل شرایط زندان را ندارد.

آقای نوری‌زاد امروز دوشنبه ۱۸ اسفند در زندان اوین با خانواده‌اش ملاقات کرده است. به گفته فائزه، دختر محمد نوری‌زاد، پدرش هنگام ملاقات با او و دیگر اعضای خانواده‌ باندپیچی‌های سرش را باز کرده و با تیغی که در دست داشته سر و صورت و گردنش را زخمی کرده است. بر اساس گزارش خانم نوری‌زاد، مسئولان زندان تنها نظاره‌گر این رخداد بوده‌اند و هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.

محمد نوری‌زاد همچنین با نوشتن نامه‌ای اعلام کرده: «از همین امروز، دوشنبه ۹۹/۱۲/۱۸، هرروز یک زخم تازه بر زخم‌های پیشین خود خواهم افزود و خود به دست گریبان مرگ پیش خواهم کشید»

آقای نوری‌زاد در این نامه توضیح داده است که پزشکان متعدد داخل و بیرون زندان همگی بر این باور هستند که شرایط زندان برای آقای نوری‌زاد خطرناک است و باید آزاد شود. به گفته آقای نوری‌زاد، حتی مسئولان زندان نیز شرایط او را خطرناک دانسته و خواستار آزادی‌اش شده‌اند، اما به دلیل مخالفت سپاه تاکنون آزاد نشده است.

 

متن کامل نامه آقای نوری‌زاد به این شرح است:

«پیش به سوی مرگ خودخواسته در راه آزادی»
نامه‌ی اتمام حجت محمد نوری‌زاد به هیولاهای سپاه و اطلاعات

۱-به جای آنکه سید علی خامنه‌ای (فرمانده کل قوا) و سردار سلامی (فرمانده سپاه) به خاطر شلیک به هواپیمای مسافربری اکراینی و سرنگونی آن و کشتن ۱۷۰ سرنشین هواپیما دستگیر و محاکمه و مجازات و زندانی یا اعدام شوند، پسر جوان من (علی نوری زاد) صرفا به خاطر اعتراض به این جنایت هولناک به سه سال و نیم زندان محکوم می‌شود.
خود من (محمد نوری زاد) به خاطر گفتن حقایق جاری در نظام هردنبیل جمهوری اسلامی و در اعتراض به دزدی‌ها و جنایت‌هایش، آری صرفا به دلیل گفتن حقایق، زندانی‌ام؛ که اگر چون دیگران، دروغ می‌گفتم یا سکوت می‌کردم، اکنون آزاد و بهره‌مند از مواهب جنایت‌بار ملایان بودم.

۲-دکتر احمدیه(متخصص قلب بیمارستان آتیه) با آنژیوگرافی رگ‌های قلب من (۳ ماه پیش) در یک برگ، وضعیت قلب مرا «خطرناک» نوشت.
دکتر قیداری(متخصص قلب پزشکی قانونی بیمارستان طالقانی) در یک برگ، وضعیت قلب مرا «خطرناک» نوشت.
دکتر جعفری (پزشک زندان اوین) در ۴ برگ و در ۲ مرحله، هم به ۴ استنت(فنر) که در رگهای قلب خود دارم و هم به جراحی کیسه صفرا در همین روزهای درون زندان، در بیمارستان طالقانی، هم به بیماری قندی من و هم به ۳۵ بار بیهوشی من در این یک سال و نیم زندان اشاره کرده و رو به رییس زندان اوین، وضعیت جسمانی مرا خطرناک دانسته و به وی هشدار داده است.
آقای محمدی (رییس زندان اوین) در ۲ برگ و در ۲ مرحله‌ی جداگانه با استناد به گزارشات پزشکی، وضعیت جسمانی مرا برای هیولاهای سپاه و اطلاعات، کتباً اعلام کرده و نوشته که: اگر روزی نوری‌زاد از پا درآمد، نگویید من نگفتم.
۳- اکنون که طبق اسناد انکارناپذیر پزشکی قانونی، من محمد نوری‌زاد، به سوی مرگ پیش می‌روم، بسیار ابلهانه است که بنشینم تا مرگ مرا در بر ‌گیرد. پس از همین امروز دوشنبه ۹۹/۱۲/۱۸ هرروز یک زخم تازه بر زخم‌های پیشین خود خواهم افزود و خود به دست گریبان مرگ پیش خواهم کشید و خواهم گفت:
مرگ اگر مرد است گو نزد من آی/
تا در آغوشش بگیرم تنگ تنگ

محمد نوری‌زاد- زندان اوین- ۱۸ اسفند ۹۹

برای مشاهده نمایه محمد نوری‌زاد روی تصویر کلیک کنید

 

 

بازداشت

محمد نوری‌زاد یکی از سرشناس‌ترین فعالان سیاسی درون کشور، از اعضای لگام (کمپین لغو گام به گام اعدام)، کارگردان و نقاش ساکن تهران است. او مدت‌ها از حامیان حکومت ایران بوده و رابطه نزدیکی با علی خامنه‌ای داشته است. اما در دهه هشتاد مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد. نوری‌زاد و ۱۳ فعال سیاسی دیگر در خرداد ۹۸ بیانیه‌ای با موضوع «درخواست استعفای آقای خامنه‌ای» منتشر کردند. پس از انتشار این نامه، نامه‌های ۱۴ نفره دیگری نیز با محتوای مشابه منتشر شد. ۲۰ مرداد ۹۸ آقای نوری‌زاد و تعدادی دیگر از نویسندگان این نامه به دنبال تحصن در برابر محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی، بازداشت شدند. آقای نوری‌زاد از آن زمان تاکنون زندانی است. محمد نوری‌زاد پیش‌تر هم چندین بار بازداشت و زندانی شده است.

 

حکم دادگاه

شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد آقای نوری‌زاد و ۷ متهم دیگر پرونده درخواست استعفای رهبری را به مجموعا ۷۲ سال حبس تعزیری، ۶ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۶ سال تبعید محکوم کرد. جواد لعل محمدی، دیگر متهم این پرونده هم در انتظار است تا تعیین تکلیف شود. بر اساس این احکام، هاشم خواستار ۱۶ سال حبس، ۳ سال تبعید به شهرستان نیکشهر و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور، محمد نوری‌زاد به ۱۵ سال حبس، ۳ سال تبعید به ایذه و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور، عبدالرسول مرتضوی به ۲۶ سال حبس، محمد حسین سپهری به ۶ سال حبس، فاطمه سپهری به ۶ سال حبس و هاشم رجایی، غلامعلی حسین‌پور گنابادی و مرتضی قاسمی هر کدام به تحمل ۱ سال تعزیری محکوم شدند.

 

بازداشت همسر و فرزند 

همسر و فرزند محمد نوری‌زاد نیز در جریان پیگیری وضعیت او بازداشت شدند. فاطمه ملکی، همسر محمد نوری‌‌زاد و صدیقه مالکی‌فرد، همسر هاشم خواستار، صبح روز چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸ دست به تحصن مقابل دادگاه انقلاب مشهد زده و بلافاصله بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شدند. علی نوری‌زاد، فرزند محمد نوری‌زاد، روز دوشنبه ۲۳ دی بازداشت و ۱۲ بهمن‌ از زندان آزاد شد. علی نوری‌زاد هیچ فعالیت سیاسی نداشته‌ است اما در تجمع اعتراض به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه پاسداران، بازداشت شد. خانم فاطمه ملکی، مادر علی نوری‌زاد، به پژوهشگر اطلس زندان‌های ایران گفت: «او به منظور اعمال فشار بر پدرش بازداشت شده است.»

 

خودکشی 

آقای نوری‌زاد در اعتراض به آزار و اذیت خانواده‌اش در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۹۹ در زندان وکیل‌آباد مشهد دست به خودکشی زد که خوشبختانه نجات پیدا کرد. خانم فاطمه ملکی، پیش‌تر در این مورد گفته‌ بود: «صبح امروز آقای مکی، وکیل محمد نوری‌زاد، موفق به ملاقات کابینی با ایشان شدند و متاسفانه دیدند که آقای نوری‌زاد سر و دستشان باندپیچی‌ شده است. گویا دیروز ایشان با شیشه و یا تیغ رگ خود را زده‌اند و بردنشان بهداری و بعد ایشان مقاومت می‌کنند و می‌گویند که دوستان باید من را ببینند و ایشان را به بند می‌برند و دوباره به بهداری برگردانده می‌شوند و الان هم در بهداری هستند. آقای نوری‌زاد پیام همه دوستان را شنیده‌اند و گفتند که برای من یک شعوری قائل باشید و بدانید که ما اینجا در تنگنا هستیم و امروز آقایان جعفری و سپهری و خواستار، هنگامی که در تماس تلفنی خواسته‌اند درباره آقای نوری‌زاد حرف بزنند تلفن‌هایشان را قطع کرده‌اند. شرایط زندان آقای نوری‌زاد و دیگر دوستان بسیار ناگوار است و من از شرایط پیش‌آمده بسیار متاسفم.»

 

انتقال به زندان اوین

به دنبال خودکشی ناموفق این زندانی سیاسی، آقای نوری‌زاد ۱۵ اردیبهشت از زندان وکیل‌آباد به زندان اوین منتقل شد. خانواده این فعال سیاسی ساکن تهران، مدتها ناچار بودند که فاصله زیاد تهران تا مشهد را به‌ویژه در شرایط خطر ابتلا به بیماری کرونا طی کنند.

 

بازداشت سال ۱۳۸۸

آقای نوری‌زاد پیش‌تر نیز به دلیل فعالیت‌های سیاسی و بویژه نامه‌نگاری به رهبر جمهوری اسلامی بازداشت شده است. او ۲۹ آذر ۱۳۸۸ پس از انتشار سومین نامه‌اش به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به دادسرا احضار، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. بازپرس شعبه اتهامات «تبلیغ علیه نظام و توهین به مسئولین» را به وی تفهیم کرد. قاضی پیرعباسی، رییس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب او را به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال، اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال، بابت هر یک از اتهامات «اهانت به رییس جمهور و ریاست قوه‌ قضاییه» به ۹۱ روز و بابت اتهام «اهانت به امام جمعه مشهد» به ۵۰ ضربه شلاق محکوم کرد. شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر این احکام را عینا تایید کرد. او نهایتا در سال ۱۳۹۰ از زندان آزاد شد. اما پس از آن نیز بارها به‌طور کوتاه‌مدت بازداشت و چندین بار نیز مضروب شده است.

 

نامه‌نگاری به آیت‌الله خامنه ای

محمد نوری‌زاد مدت‌ها از حامیان حکومت ایران بوده است و رابطه نزدیکی با علی خامنه‌ای داشته است؛ او پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و از آن پس به فعالیت علیه جمهوری اسلامی پرداخته است. نوری‌زاد ۳۹ نامه به آقای خامنه‌ای نوشته و از سیاست‌های او و نظام جمهوری اسلامی انتقاد کرده است. لحن نامه‌های آقای نوری‌زاد ابتدا ملایم بود و از آقای خامنه‌ای با عنوان پدر یاد می‌کرد اما به مرور این لحن تغییر کرد و تندتر شد.