علی نوری‌زاد، فرزند محمد نوری‌زاد همچنان زندانی است

۲ بهمن ۱۳۹۸- علی نوری‌زاد، فرزند محمد نوری‌زاد، همچنان در زندان به سر می‌برد و به گفته مسئولان قضائی ممکن است بازداشت او تمدید شود.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، آقای نوری‌زاد از روز دوشنبه ۲۳ دیماه همچنان به شکل بلاتکلیف در زندان اوین بازداشت است. او هیچ فعالیت سیاسی مشخصی جز پیگیری وضعیت پدرش نداشته و مشخص نیست که چرا بازداشت شده‌است.

خانم فاطمه ملکی مادر این زندانی در گفتگو با خبرنگار اطلس زندانهای ایران گفت که در روزهای اخیر پیگیری‌های زیادی برای آزادی فرزندش داشته‌است. اما تنها موفق به گفتگوی تلفنی کوتاهی با او شده است. خانم ملکی روز شنبه ۲۸ دیماه و دوشنبه ۳۰ دیماه به بازپرسی شعبه ۷ اوین مراجعه کرده اما موفق به آزادی و یا ملاقات فرزندش نشده‌ و آقای شاه‌محمدی بازپرس شعبه ۷ بازپرسی به او گفته که فرزندش از زندان آزاد نخواهد شد؛ اما از انفرادی به بند دیگری منتقل می‌شود.

خانم ملکی درمورد گفتگوی تلفنی با فرزندش به خبرنگار ما گفت:«… على پشت خط بود سلام و احوالپرسى کردم. گفت : خوبم همه چى خوبست، گریه امانش نمى داد؛ نگران من بود با همان حجب همیشگى اش مى گفت مرا ببخش که در این شرایط باعث دردسر شدم. به او گفتم: نگران هیچ چیز نباش تو کارى نکرده اى محکم و قوى باش.»

برای مشاهده نمایه زندان اوین روی تصویر کلیک کنید

شرح بازداشت

روز دوشنبه ۲۳ دیماه ۱۳۹۸ در خیابان توسط مأموران امنیتی بازداشت شد. این بازداشت پس از تحصن فاطمه ملکی، مادر این زندانی سیاسی در مقابل دادگاه انقلاب مشهد صورت گرفته‌است. خانم ملکی پس از اینکه همسرش محمد نوری‌زاد به دلیل اعتصاب غذا دچار بیهوشی شد، به همراه صدیقه مالکی فرد، همسر هاشم خواستار در اعتراض به نقض حقوق همسرانشان در مقابل دادگاه انقلاب مشهد تحصن کردند.

بازداشت محمد نوری‌زاد

محمد نوری‌زاد از فعالین سیاسی شناخته شده‌است و بارها بازداشت شده‌است. آقای نوری‌زاد ۲۱ خردادماه ۹۸ به همراه ۱۳ نفر دیگر بیانیه شدید اللحنی برای تغییر بنیادین قانون اساسی و استعفای علی خامنه‌ای منتشر کرد.  این بیانیه به نگارش بیانیه‌های چهارده نفره مشابه در داخل و خارج کشور منجر شد.

۲۰ مرداد ۹۸ او و تعدادی دیگر از فعالین سیاسی و مدنی که در برابر محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی تجمع کرده بودند بازداشت شدند. آن‌ها در ابتدا به زندان وکیل‌آباد فرستاده شده و سه روز بعد به بازداشتگاه اطلاعات مشهد منتقل شدند.