ضرب و شتم سه تن از زندانیان سیاسی مرتبط با بیانیه ۱۴ تن؛ محمدحسین سپهری دست به اعتصاب غذا زد

۲۲ اسفند ۹۸ ـ محمدحسین سپهری، عبدالرسول مرتضوی و کمال جعفری یزدی از سوی حفاظت زندان مورد اهانت و ضرب و شتم قرار گرفتند.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، سه تن از فعالان سیاسی مرتبط با بیانیه ۱۴ تن به نام‌های محمدحسین سپهری، عبدالرسول مرتضوی و کمال جعفری یزدی از سوی ماموران حفاظت زندان مشهد مورد اهانت و ضرب و شتم قرار گرفتند. بر اساس گزارشاتی که به دست پژوهشگران اطلس زندان‌های ایران رسیده، ماموران پس از انتقال این سه تن به دفتر حفاظت زندان، آقای مرتضوی را مورد «ضرب و شتم» قرار دادند و او را «چلاق» خطاب کرده‌اند. آقایان سپهری و کمالی نیز در این مکان مورد اهانت کلامی قرار گرفته‌اند. این افراد از دفتر حفاظت به بندهای مجزا در زندان وکیل‌آباد انتقال یافتند و وسایل شخصی آن‌ها توسط ماموران ضبط شده است. آقای سپهری در بند ۱۰۴ زندان وکیل آباد از سوی زندانیان بزهکار مورد ضرب و شتم قرار گرفته است؛ او علت چنین برخوردی را، «برنامه‌ای طراحی شده از سوی ماموران می‌داند.» آقای سپهری با درخواست تفکیک متهمان دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

محمدحسین سپهری

آقای سپهری جز افرادی است که بیانیه ۱۴ نفره را امضا کرده است. آقای سپهری توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به شش سال زندان محکوم شده است. او در تاریخ ۲۰ مرداد ۹۸ مقابل دادگاه تجدید نظر خراسان رضوی به همراه شماری از فعالان سیاسی بازداشت شد؛ این تجمع در اعتراض به حکم کمال جعفری یزدی شکل گرفته بود. آقای سپهری پس از حدود ۱۰۰ روز از بازداشتگاه اطلاعات به زندان مشهد انتقال یافت.

برای مشاهده نمایه محمدحسین سپهری روی تصویر کلیک کنید

آقای یزدی پیش از امضای بیانیه ۱۴ تن به دلیل فعالیت‌های سیاسی به زندان محکوم شده بود. در فروردین ۹۷، شعبه چهارم دادگاه انقلاب مشهد او را به اتهامات «تشکیل گروه به قصد براندازی نظام»، «تبلیغ علیه نظام» و «اهانت به رهبری» به ۱۳ سال حبس محکوم کرد. با اعمال ماده ۱۳۴، ده سال از این حکم قابلیت اجرا دارد. او در تاریخ ۸ شهریور ۹۸ توسط نیروهای امنیتی برای اجرای حکم بازداشت شد.

برای مشاهده نمایه کمال جعفری یزدی روی تصویر کلیک کتید

عبدالرسول مرتضوی

آقای مرتضوی از نیروهای سابق سپاه پاسداران بوده است. او در جنگ ایران و عراق یکی از پاهای خود را از دست داده است. عبدالرسول مرتضوی بیانیه ۱۴ نفره را امضا نکرده است اما در راستای فعالیت‌های این جریان، همراهی داشته است. آقای مرتضوی از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد مجموعا به ۲۶ سال زندان محکوم شده است. او در تاریخ ۲۰ مرداد ۹۸ مقابل دادگاه تجدید نظر خراسان رضوی به همراه شماری از فعالان سیاسی بازداشت شد؛ این تجمع در اعتراض به حکم کمال جعفری یزدی شکل گرفته بود. آقای مرتضوی پس از حدود ۱۰۰ روز از بازداشتگاه اطلاعات مشهد به زندان اصفهان انتقال یافت. اطلس پیش‌تر گزارشی در خصوص وضعیت آقای مرتضوی در زندان اصفهان منتشر کرده بود. عبدالرسول مرتضوی در تاریخ ۱۹ دی ۹۸ بدون ضمانت و اطلاع قبلی از زندان اصفهان آزاد شد اما یک روز پس از صدور حکم بدوی، مجددا بازداشت شد و به زندان وکیل آباد انتقال یافت.

برای مشاهده نمایه عبدالرسول مرتضوی روی تصویر کلیک کتید

بیانیه ۱۴ نفره

در تاریخ ۲۱ خرداد ۹۸، بیانیه شدید اللحنی برای تغییر بنیادین قانون اساسی و استعفای علی خامنه‌ای از سوی ۱۴ تن از فعالین سیاسی داخل کشور منتشر شد. این بیانیه به نگارش بیانیه‌های چهارده نفره مشابه در داخل و خارج کشور منجر شد. شماری از امضاکنندگان این بیانیه‌ها، از سوی نیروهای امنیتی در نقاط مختلف ایران بازداشت شدند.