عبدالرسول مرتضوی از زندان اصفهان آزاد شد

۲۷ دیماه ۱۳۹۸ ـ عبدالرسول مرتضوی ۱۹ دیماه  از زندان اصفهان آزاد شده‌است.

به گزارش اطلس زندانهای ایران عبدالرسول مرتضوی، فعال تحول‌خواه و از امضاء کننده‌گان نامه ۱۴ نفره به رهبر جمهوری اسلامی، در تاریخ ۱۹ دیماه از زندان اصفهان آزاد شد.  آقای مرتضوی ۲۰ مرداد ۹۸ در مشهد بازداشت شد و پس از حدود سه ماه حبس در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد، ۴ آبان ۹۸ به اصفهان منتقل شد. یک منبع آگاه در این مورد به خبرنگار اطلس گفت که آقای مرتضوی پس از انتقال به اصفهان یک شب در بازداشتگاه اداره اطلاعات اصفهان بوده و روز بعد به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده‌است. آقای مرتضوی نهایتاً پس از حدود دوماه، در تاریخ ۱۹ دیماه، بدون سپردن وثیقه‌ از زندان آزاد شد. اما همچنان پرونده او در جریان است و  باید به دادگاه انقلاب مشهد مراجعه کند.

برای مشاهده نمایه آقای مرتضوی روی تصویر کلیک کنید

تبرئه از یک اتهام جدید

براساس این گزارش یکی از مأموران بازداشتگاه اداره اطلاعات اصفهان، برخورد تندی با آقای مرتضوی داشته که اعتراض او را برانگیخته‌است. این اعتراض سبب گشایش پرونده جدیدی برای ایشان به اتهام اخلال در نظم زندان شده است. شعبه ۱۲ دادگاه اصفهان در تاریخ ۱۷ دیماه پس از رسیدگی به این اتهام و شنیدن دفاعیات آقای مرتضوی رأی به برائت او داده‌است. 

 

آزادی بدون سپردن وثیقه

۱۹ دیماه ۹۸ نامه آزادی وی به بند ۸ زندان مرکزی اصفهان ارسال و او بدون سپردن وثیقه از زندان  آزاد شده‌است. اما پرونده او همچنان در جریان است و دادگاه انقلاب مشهد از طریق سایت ثنا از او خواسته که به این دادگاه مراجعه کند. آقای مرتضوی هنوز در دادگاه حاضر نشده‌است.

 

شرایط زندان اصفهان

زندان اصفهان از شرایط مناسبی برخوردار نیست و آقای مرتضوی در این زندان محدودیتهایی بیشتر از سایر زندانیان داشته‌است.  

برای مشاهده نمایه زندان اصفهان روی تصویر کلیک کتید

یک منبع آگاه در خصوص وضعیت زندان اصفهان به اطلس گفت: «زندانیان در این زندان باید ضروری‌ترین لوازم بهداشتی خود را نیز خریداری کنند. غذاهای زندان اصفهان به شدت بی‌کیفیت است، به طوری که برخی از زندانیان، غذاهای زندان را مصرف نمی‌کنند.»

او در خصوص محدودیت‌های اعمال شده برای عبدالرسول مرتضوی این‌گونه گفت: «به مسئول بند گفته‌شده‌بود که مانع ورود وی به دیگر اتاق‌ها و ارتباط آقای مرتضوی با دیگر زندانیان شود.»

حضور وی در جنگ

عبدالرسول مرتضوی، از نیروهای سابق بسیج بوده است. آقای مرتضوی که در ابتدا به عنوان نیروی عادی بسیج در این نهاد عضو بوده‌ و مدتی بعد به عنوان نیروی رسمی سپاه به استخدام این ارگان نظامی در آمده‌است، او در سال ۶۷ درخواست استعفای خود را مطرح کرد و از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خارج شد. آقای مرتضوی در ایام جنگ پای خود را از دست داده و جانباز ۴۰ درصد محسوب می‌شود.

فایل صوتی؛ انتقاد از علی خامنه‌ای

عبدالرسول مرتضوی، مدتی پس از انتقال به زندان اصفهان، علی خامنه‌ای را مخاطب انتقادات تند خود قرار داد؛ در قسمتی از آن، رهبر جمهوری اسلامی را به عنوان «مسئول اسارت» خود معرفی می‌کند. سخنان وی در قالب فایل صوتی ضبط شده و یک نسخه از آن در اختیار اطلس قرار گرفته است.

 

 

شرح بازداشت

در تاریخ ۲۰ مرداد ۹۸، شماری از فعالین سیاسی که قصد اعتراض به صدور حکم برای کمال جعفری یزدی را داشتند، مقابل ساختمان دادگاه تجدید نظر خراسان رضوی بازداشت شدند. چند تن از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ تن نیز در این مکان بازداشت شده بودند. عبدالرسول مرتضوی به همراه دیگر بازداشت‌شدگان در ابتدا به زندان وکیل‌آباد و سپس به بازداشتگاه اطلاعات مشهد انتقال یافتند. این افراد پس از بازداشت «دست به اعتصاب غذا زدند و پس از مدتی به اعتصاب خود پایان دادند.»

نهادهای حکومتی افراد بازداشت‌شده مقابل دادگاه تجدید نظر خراسان رضوی را به عنوان افراد «ضد انقلاب» معرفی کردند. معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی در خصوص علت بازداشت این افراد گفته بود: «علت دستگیری آن‌ها نه نامه به رهبری، بلکه تلاش برای براندازی و ارتباط با خارج از کشور بوده است.» اداره اطلاعات استان خراسان رضوی نیز با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دستگیرشدگان «به دنبال ایجاد توطئه و آشوب جدید» بوده‌اند و «ماموریت داشتند در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی با برقراری ارتباط برنامه‌ریزی شده با نامزدهای منتقد ضمن تند کردن مواضع آنان از فضای باز سیاسی برای ایجاد آشوب و درگیری‌‌های داخلی استفاده کرده و با ایجاد فتنه جدید خطوط القایی دشمنان ملت ایران را به پیش ببرند.»

 

اعمال فشار بر خانواده

زهرا ناظوری همسر وی به همراه عباس واحدیان شاهرودی در تاریخ ۲۲ مرداد ۹۸ جهت پیگیری وضعیت آقای مرتضوی به دادسرای مشهد مراجعه کرد. پس از حضور آن در دادسرا، مسئولین اقدام به ضبط تلفن همراه خانم ناظوری کردند. عباس واحدیان شاهرودی یکی از امضاکنندگان بیانیه استعفای رهبری است که در تاریخ ۲۷ مرداد ۹۸ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

اخیرا یک منبع مطلع به اطلس گزارش داده بود به دنبال احضار از سوی وزارت اطلاعات، زهرا ناظوری باید در تاریخ ۷ مهر ۹۸ به دفتر پیگیری این نهاد مراجعه کند. خانم ناظوری پس حضور در این مکان، از سوی ماموران مورد تهدید قرار گرفت. ماموران به او گفتند که در صورت ادامه اطلاع‌رسانی در خصوص همسر خود، علیه او نیز پرونده‌ای تشکیل خواهد شد. در انتهای این جلسه ماموران از خانم ناظوری درخواست نوشتن تعهدنامه داشتند که «وی با این امر مخالفت کرده است.»

وضعیت آقای مرتضوی در بازداشتگاه اطلاعات

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت عبدالرسول مرتضوی در بازداشتگاه اطلاعات مشهد به اطلس گفته بود: «ماموران بند دسترسی آقای مرتضوی به سرویس بهداشتی (حمام) را محدود کرده‌اند و اجازه مراجعه به آرایشگاه را ندارد.»

لازم به ذکر است، آقای مرتضوی مدت‌ها پیش از بازداشت، انتقادات خود را به صورت فایل‌های ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کرد.