بهنام شیخی، فعال اتنیکی ترک، به مرخصی اعزام شد

۲۹ بهمن ۱۳۹۹ – بهنام شیخی سامانلو فعال اتنیکی ترک، شامگاه دیروز از زندان اوین به مرخصی اعزام گردید. مدت این مرخصی سه روز است و با موافقت واحد اجرای احکام شهرستان بهارستان داده شده است.

آقای شیخی مدت محکومیت دو ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کند. او به همراه آقایان اکبر آزاد و علیرضا فرشی و حمید منافی به علت شرکت در مراسم روز جهانی زبان مادری در سال ۱۳۹۲ بازداشت و متعاقب آن نهایتأ هر کدام در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم به اتهام «تشکیل یا اداره تشکل غیرقانونی – ماده ۴۹۸ ق.م.ا» صادر شده و از ۳۱ تیر ماه سال جاری اجرا شده است. آقای شیخی ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ به همراه علیرضا فرشی در تهران برای اجرای حکم بازداشت شد. این فعال ترک ۴ مردادماه در تماس با خانواده‌اش خبر داد که هنگام بازداشت از سوی مأموران ضرب و شتم شده است.

 

برای مطالعه نمایه آقای شیخی روی تصویر کلیک کنید.

محاکمه و محکومیت

آقای شیخی به همراه اکبر آزاد، علیرضا فرشی و حمید منافی پس از شرکت در مراسم روز جهانی در سال ۱۳۹۲ بازداشت شدند. مدتی بعد در همان سال شعبه یک دادگاه انقلاب بهارستان این فعال ترک و سه متهم دیگر این پرونده را برای اتهام «تشکیل یا اداره تشکل غیرقانونی – ماده ۴۹۸ ق.م.ا» محکوم کرد. بر اساس این حکم آقای شیخی به ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به مسجد سلیمان محکوم شد.  شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران این حکم را به تحمل دو سال حبس تعزیری کاهش داد.

بازداشت  و محاکمه‌های پیشین

آقای شیخی از فعالین آذربایجانی است که بارها بازداشت شده است. او سابقه بازداشت در سال ۱۳۸۵ و سال ۱۳۸۸ را دارد. آقای شیخی همچنین در مهرماه ۹۰ در جریان اعتراضات مربوط به خشک شدن دریاچه ارومیه در منزل خود در گلستان استان تهران دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

۱۴ فروردین ماه سال ۹۱ او که برای دریافت وسایل خود به اتاق وزارت اطلاعات در زندان تبریز مراجعه کرده بود، در راه بازگشت به دست مامورین اطلاعات اردبیل دستگیر و هشت روز بعد آزاد شد. حدود یکماه بعد ۱۸ اردیبهشت ۹۱، در شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر محاکمه شد.آقای شیخی  از اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت» تبرئه و برای «تبلیغ علیه نظام» به شش ماه حبس محکوم شد.

شهریور ماه همان سال گزارش شد که قاضی عباسی او را به اتهام «عضویت در گروه غیرقانونی با هدف بر هم زدن امنیت کشور، اجتماع و تبانی علیه امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام» به پنج سال حبس تعلیقی محکوم کرده است.

اسفندماه سال ۱۳۹۲ او به همراه  اکبر آزاد، بهنام شیخی و حمید منافی به همراه چند تن دیگر در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در نسیم شهر تهران بازداشت و مدتی بعد به قید وثیقه آزاد شدند.

۲۷ خردادماه سال ۱۳۹۵ جلسه رسیدگی به اتهام «مشارکت در تشکیل جمعیت به قصد برهم زدن امنیت کشور» برای او و اکبر آزاد، علیرضا فرشی،  حمید منافی نظرلو، منصور فتحی، محمود اجاقلو، رستم کاظم‌پور و عزیز فرشی در دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان به ریاست قاضی حسنی برگزار شد. این دادگاه مربوط به مراسم روز جهانی زبان مادری در اسفند ۱۳۹۲ بود.

۹ آبان همان سال برای اجرای حکم شش ماه حبس بازداشت و به بند ۱۵ زندان تبریز منتقل شد. حدود دو ماه بعد در تاریخ ۶ دی ۹۵ با استفاده از قانون آزادی مشروط از زندان آزاد شد.