سهیل عربی به بند دو-الف زندان اوین منتقل شد

۳۰ مهر ۱۳۹۰ – سهیل عربی، زندانی سیاسی، روز سه شنبه ۲۹ مهر از زندان رجایی شهر  به بند  دو-الف زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، سهیل عربی یک ماه پیش از زندان فشافویه به زندان رجایی شهر منتقل و از آن زمان ارتباط او با خانواده‌اش قطع شده بود. به گفته یک منبع آگاه: «آقای عربی روز سه شنبه به بند دو-الف زندان اوین منتقل شده و پس از آن با مادرش تماس تلفنی داشته است.»

برای مشاهده نمایه سهیل عربی روی تصویر کلیک کنید

 

مصاحبه با بی‌بی‌سی

فشارهای به آقای عربی پس از مصاحبه با تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در مورد وضعیت زندان فشافویه افزایش پیدا کرده است. آقای عربی ۲۶ شهریور در مصاحبه با این تلویزیون از وضعیت رفاهی نامناسب زندان فشافویه و «توزیع مواد مخدر توسط مأموران حفاظت اطلاعات» انتقاد کرد. آقای عربی در این مصاحبه همچنین از نگهداری زندانیان اعتراضات آبان در کنار «زندانیان خطرناک» سخن گفته است. او گفته است که در زندان فشافویه بین زندانیان عادی و سیاسی با زندانیان مالی و متهمان به اختلاس و فساد تبعیض وجود دارد و زندانیان متهم به اختلاس از امکاناتی بسیار بیشتر از دیگر زندانیان برخوردار هستند. این زندانی سیاسی همچنین از رفتار قاضی صلواتی و مقیسه نیز انتقاد کرده و آنها را «شکنجه‌گر» و «جنایتکار» خوانده و گفته است که آنها اجازه دفاع به متهمان نمی‌دهند.

بیست و هفت شهریور، یک روز پس از پخش این مصاحبه، مأموران امنیتی آقای سهیل عربی را احضار کردند. این زندانی سیاسی مجدداً خبر احضار خود را منتشر کرد. روز بعد آقای عربی بدون اعلام قبلی به زندان رجایی شهر منتقل شد و ارتباط او با خانواده‌اش قطع شد.

بازداشت و محاکمه

سهیل عربی در سال ۱۳۹۲ از سوی مامورین سپاه بازداشت و در دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی مدیرخراسانی به اتهام «سب النبی» به اعدام محکوم شد. این حکم در ابتدا در شبعه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی علی رازینی تایید شد، اما در مراحل بعد شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور این حکم را نقض کرد. سهیل عربی در نهایت در چند پرونده مختلف به ۱۳ سال و شش ماه حبس و تحقیقات مذهبی محکوم شد.