احضار محمد نوری‌زاد به زندان سمنان برای تحمل یکسال حبس دیگر، «با سرفرازی و سربلندی از خانواده‌ای بهایی دفاع کردم»

۸ تیر ۹۹- محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی سرشناس زندان اوین، برای اجرای حکم یکسال حبس تعزیری به اجرای احکام دادگاه سمنان احضار شد. دلیل صدور این حکم، اعتراض این فعال سیاسی به قطع درختان انارستان یک خانواده بهایی بوسیله «ستاد فرمان اجرایی» امام است.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، این حکم به دلیل دفاع محمد نوری‌زاد از یک خانواده بهایی در ایوانکی سمنان صادر شده است. آقای نوری‌زاد در یک فایل صوتی که از زندان اوین توضیح داده است: «امروز ۸ تیر ۹۹ یک ابلاغیه‌ای در زندان اوین به دست من دادند که از دادگاه ایوانکی در سمنان برای من یکسال زندان بریده‌‌اند و به من ده روز مهلت داده‌اند که خودم را معرفی بکنم. جالب این است که این ابلاغیه را برای زندان فرستاده‌اند. داستان از این قرار بود که در دل یک دره در اعماق کوهستان یک خانواده بهایی ۷۰ سال اقامت داشته‌اند و با دستهای خود انارستان ایجاد کرده بودند و آن را به مرور وسعت داده‌ بودند. آنها نصف محصول را هر سال به ستاد اجرایی فرمان امام می دادند. ناگهان ستاد اجرایی اره گذاشته بود بیخ هکتارها انارستان و این خانواده را هم از آنجا اخراج کرده بودند… من رفتم از وضعیت این خانواده فبلم گرفتم و ستاد اجرائی را مفتضح کردم. آنها هم از من شکایت کرده‌اند و برای من یکسال حکم زندان صادر شده‌است و اکنون من را برای اجرای حکم به شعبه اجرای احکام احضار کرده‌اند و گفته‌اند اگر ظرف ۱۰ روز مراجعه نکنم حکم جلب صادر می‌شود. من یک جوابیه‌ای خطاب به قاضی دادگاه نوشته‌ام. »

داستان از این قرار بود که در دل یک دره در اعماق کوهستان یک خانواده بهایی ۷۰ سال اقامت داشته‌اند و با دستهای خود انارستان ایجاد کرده بودند و آن را به مرور وسعت داده‌ بودند. آنها نصف محصول را هر سال به ستاد اجرایی فرمان امام می دادند. ناگهان ستاد اجرایی اره گذاشته بود بیخ هکتارها انارستان و این خانواده را هم از آنجا اخراج کرده بودند… من رفتم از وضعیت این خانواده فبلم گرفتم و ستاد اجرائی را مفتضح کردم. آنها هم از من شکایت کرده‌اند و برای من یکسال حکم زندان صادر شده‌است.

متن جوابیه نوری‌زاد خطاب به شعبه اجرای احکام دادگاه سمنان چنین است:

دادگستری کل استان سمنان – شعبه اجرای احکام کیفری بخش ایوانکی

با سلام

به قاضی زبون و ذلیل و مزدبگیر و بزدل پرونده شماره ۹۷۰۹۹۸۲۳۶۰۴۰۱۰۳۸ اعلام می دارم. من محمد نوری‌زاد فرزند علی‌اصغر با سرفرازی و سربلندی از خانواده‌ای بهایی دفاع کردم، که شما با همدستی و همکاری با دزدان و غارتگران امپراطوری ستاد اجرایی محصول ۷۰ سال عمر و زندگی آنها را به تاراج برده‌اید. مگر نه اینکه عمامه به سران خشک مغز بر منبرهای فریب این حدیث را بلغور می‌فرمایند که هرکس زمینی بایر و مرده را احیا و آباد کند. کشتزار یا باغستان ایجاد شده از آن خود وی است. پس چگونه است که دزدان و غارتگران ستاد اجرایی با همکاری و همراهی قاضی پلید و پلشت این پرونده هکتارها انارستان خانواده‌ای بهایی را با اره جهل و جمود بیخ بر کرده اند و پیر و جوان این خانواده را از خانه ۷۰ ساله خود بیرون کرده‌اند با اعتناء به رأی مسخره‌ای با عنوان خلع ید. به قاضی اجرای احکام بخش ایوانکی و قاضی پرونده‌ای که به جرم دفاع از این خانواده برای من یکسال زندان تراشیده می‌گویم: دیر نیست که روزی در همین نزدیکی‌ها گلوی شما و دزدان و غارتگران امپراطوری ستاد اجرایی و بیت رهبری و مجتبی خامنه‌ای و سرداران ایران‌خوار سپاه و ملاهای مفتخوار در چنگ مردم به تنگ آمده ایران فشرده شود و چشمان کور شما از حدقه بیرون بزند. این من و این قلم مزدور و ناجوانمردانه شما ذلیلان و دزدان ولایی بچرخید تا بچرخیم.

بااحترام 

محمد نوری‌زاد

۸ تیرماه ۱۳۹۹ 

مگر نه اینکه عمامه به سران خشک مغز بر منبرهای فریب این حدیث را بلغور می‌فرمایند که هرکس زمینی بایر و مرده را احیا و آباد کند. کشتزار یا باغستان ایجاد شده از آن خود وی است. پس چگونه است که دزدان و غارتگران ستاد اجرایی با همکاری و همراهی قاضی پلید و پلشت این پرونده هکتارها انارستان خانواده‌ای بهایی را با اره جهل و جمود بیخ بر کرده اند و پیر و جوان این خانواده را از خانه ۷۰ ساله خود بیرون کرده‌اند.

بازداشت

 محمد نوری‌زاد از سرشناس‌ترین فعالان سیاسی درون کشور، از اعضای لگام(کمپین لغو گام به گام اعدام)، کارگردان و نقاش ساکن تهران است. او مدت‌ها از حامیان حکومت ایران بوده و رابطه نزدیکی با علی خامنه‌ای داشته است. اما در دهه هشتاد مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد. نوری زاد و ۱۳ فعال سیاسی دیگر در خردادماه ۹۸ بیانیه‌ای با موضوع درخواست استعفای آقای خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی منتشر کردند. پس از انتشار این نامه، نامه های ۱۴ نفره دیگری نیز با محتوای مشابه منتشر شد. ۲۰ مردادماه ۹۸  آقای نوری‌زاد و تعدادی دیگر از نویسندگان این نامه به دنبال تحصن در برابر محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی، بازداشت شدند. آقای نوری‌زاد از زمان تاکنون زندانی است. محمد نوری‌زاد پیشتر هم چندین بار بازداشت و زندانی شده است.

دیر نیست که روزی در همین نزدیکی‌ها گلوی شما و دزدان و غارتگران امپراطوری ستاد اجرایی و بیت رهبری و مجتبی خامنه‌ای و سرداران ایران‌خوار سپاه و ملاهای مفتخوار در چنگ مردم به تنگ آمده ایران فشرده شود و چشمان کور شما از حدقه بیرون بزند.

برای مشاهده نمایه محمد نوری‌زاد روی تصویر کلیک کنید

حکم دادگاه

شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد آقای نوری‌زاد و ۷ متهم دیگر پرونده درخواست استعفای رهبری را به مجموعا ۷۲ سال حبس تعزیری، ۶ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۶ سال تبعید محکوم کرد. جواد لعل محمدی، دیگر متهم این پرونده هم در انتظار است تا تعیین تکلیف شود. بر اساس این احکام هاشم خواستار ۱۶ سال حبس، ۳ سال تبعید به شهرستان نیکشهر و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور، محمد نوری زاد به ۱۵ سال حبس، ۳ سال تبعید به ایذه و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور، عبدالرسول مرتضوی به ۲۶ سال حبس، محمد حسین سپهری به ۶ سال حبس ، فاطمه سپهری به ۶ سال حبس و هاشم رجایی، غلامعلی حسین‌پور گنابادی و مرتضی قاسمی هر کدام به تحمل ۱ سال تعزیری است.

 

بازداشت همسر و فرزند 

همسر و فرزند محمد نوری‌زاد نیز در جریان پیگیری وضعیت او بازداشت شدند. فاطمه ملکی، همسر محمد نوری‌ زاد و صدیقه مالکی فرد، همسر هاشم خواستار ، صبح روز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۹۸ دست به تحصن مقابل دادگاه انقلاب مشهد زده و بلافاصله بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شدند. علی نوری‌زاد فرزند محمد نوری‌زاد هم روز دوشنبه ۲۳ دیماه بازداشت و ۱۲ بهمن‌ماه از زندان آزاد شد. از آنجا که علی نوری‌زاد هیچ فعالیت سیاسی نداشته‌است. اما در تجمع اعتراض به سرنگونی هواپیمای مسافربری اکراینی توسط سپاه پاسداران، بازداشت شد. خانم فاطمه ملکی، مادر علی نوری‌زاد به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران گفت: «او به منظور اعمال فشار بر پدرش بازداشت شده است.»

خودکشی 

آقای نوری‌زاد در اعتراض به آزار و اذیت خانواده‌اش در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۹۹ در زندان وکیل‌آباد مشهد دست به خودکشی زد که خوشبختانه نجات پیدا کرد.  خانم فاطمه ملکی، همسر آقای نوری زاد پیشتر در این مورد گفته‌بود: «صبح امروز آقای مکی، وکیل محمد نوری‌زاد، موفق به ملاقات کابینی با ایشان شدند و متاسفانه دیدند که آقای نوری‌زاد سر و دستشان باند پیچی‌است. گویا دیروز ایشان با شیشه و یا تیغ رگشون را زده‌اند و بردنشان بهداری و بعد ایشان مقاومت می‌کنند و می‌گویند که دوستان باید من را ببینند و ایشان را به بند می‌برندو دوباره به بهداری برگردانده می‌شوند و الان هم در بهداری هستند. آقای نوری‌زاد پیام همه دوستان را شنیده‌اند و گفتند که برای من یک شعوری قائل باشید و بدانید که ما اینجا در تنگنا هستیم و امروز آقایان جعفری و سپهری و خواستار هنگامی که در تماس تلفنی خواسته‌اند درباره آقای نوری‌زاد حرف بزنند تلفنهایشان را قطع کرده‌اند. شرایط زندان آقای نوری زاد و دیگر دوستان بسیار ناگوار است. و من از شرایط پیش آمده بسیار متاسفم.»

انتقال به زندان اوین

به دنبال خودکشی ناموفق این زندانی سیاسی، آقای نوری‌زاد ۱۵ اردیبهشت از زندان وکیل‌آباد به زندان اوین منتقل شد. خانواده این فعال سیاسی ساکن تهران، مدتها ناچار بودند که فاصله زیاد تهران تا مشهد را بویژه در شرایط خطر ابتلا به بیماری کرونا طی کنند.

بازداشت سال ۱۳۸۸

آقای نوری‌زاد پیشتر نیز به دلیل فعالیتهای سیاسی و بویژه نامه‌نگاری به رهبر جمهوری اسلامی بازداشت شده است. او ۲۹ آذرماه ۱۳۸۸ پس از انتشار سومین نامه‌اش به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به دادسرا احضار و سپس بازداشت شد و به زندان اوین انتقال یافت. بازپرس شعبه اتهامات «تبلیغ علیه نظام و توهین به مسئولین» را به وی تفهیم کرد. قاضی پیرعباسی، رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، او را به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال، اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال، بابت هر یک از اتهامات «اهانت به رئیس جمهور و ریاست قوه‌ قضائیه» به ۹۱ روز و بابت اتهام «اهانت به امام جمعه مشهد» به ۵۰ ضربه شلاق محکوم کرد. شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر این احکام را عینا تایید کرد. او نهایتاً در سال ۱۳۹۰ از زندان آزاد شد. اما پس از آن نیز بارها به طور کوتاه مدت بازداشت و چندین بار نیز مضروب شده است.

 

نامه‌نگاری به آیت‌الله خامنه ای

محمد نوری‌زاد مدت‌ها از حامیان حکومت ایران بوده است و رابطه نزدیکی با علی خامنه‌ای داشته است؛ او پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و از آن پس به فعالیت علیه جمهوری اسلامی پرداخته است. نوری‌زاد ۳۹ نامه به آقای خامنه ای نوشته و از سیاستهای او و نظام جمهوری اسلامی انتقاد کرده است. لحن نامه های آقای نوری‌زاد ابتدا ملایم بود و از آقای خامنه‌ای با عنوان پدر یاد می‌کرد اما به مرور این لحن تغییر کرد و تندتر شد.