سهیل عربی مجددا دادگاهی می‌شود

زندانی عقیدتی سهیل عربی فردا شنبه، ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه محاکمه خواهد شد.

یک منبع مطلع در این رابطه به اطلس زندان‌های ایران گفت: «سهیل عربی بار دیگر به فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مقدسات و توهین به رهبری متهم شده است. فعالیت‌های او را در هنگامی که در زندان بوده، به عنوان مصادیق این اتهامات در نظر گرفته و پرونده را نزد قاضی مقیسه فرستاده‌اند. سپاه مجموعه‌ای از روش‌های غیرقانونی و غیراخلاقی از قبیل شکنجه، انفرادی طولانی‌مدت و اعمال فشار بر خانواده را در مورد او به کار گرفت. حتی رسانه‌های نزدیک به سپاه عملیات تکراری جنگ روانی خود را که از انتساب عناوین اتهامی تجاوز و اخاذی به دگراندیشان تشکیل شده علیه او به راه انداختند. حالا یک پرونده جدید برای او تشکیل داده‌اند، چرا که در زندان ساکت نبوده و به نقض حقوق زندانیان اعتراض می‌کرده است.»  

سهیل عربی در سال ۱۳۹۲ از سوی مامورین سپاه بازداشت و در دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی مدیرخراسانی به اتهام «سب النبی» به اعدام محکوم شد. این حکم در ابتدا در شبعه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی علی رازینی تایید شد، اما در مراحل بعد شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور این حکم را نقض کرد. سهیل عربی از بابت این پرونده در نهایت به حبس و تحقیقات مذهبی محکوم شد.

برای مشاهده نمایه سهیل عربی روی تصویر کلیک کنید

 

در سال گذشته همسر او نسترن نعیمی نیز به دست سپاهی‌ها بازداشت شد. با اعتصاب غذای سهیل عربی او چند روز بعد آزاد شد. از همان زمان برای آقای عربی پرونده جدیدی با اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مقدسات و توهین به رهبری» گشوده شده است. او در بهمن سال ۱۳۹۶ پس از اعتراض به ضرب و شتم آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی در اوین و انتقال ایشان به زندان قرچک، به زندان فشافویه (ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ) منتقل و در یک سوئیت (سلول چندنفره دربسته) زندانی شد. او همچنان در زندان فشافویه محبوس است.