شهناز اکملی، یکی از مادران داغدار اعتراضات ۸۸، روانه زندان شد

۲۵ دیماه ۹۸- شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم‌بیگی از جانباختگان اعتراضات سال ۸۸ جهت اجرای حکم روانه زندان اوین شد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران این فعال حقوق بشر در سال ۱۳۹۶ از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمد زاده به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس تعزیری محکوم شده‌بود و در سال ۱۳۹۸ این حکم به تأیید شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران به ریاست قاضی احمد زرگر رسیده بود. دادگاه تجدید نظر از او و وکیلش در جلسه دادگاه دعوت نکرده و به شکل غیابی حکم خود را صادر کرد.

روز دوشنبه ۲۴ دیماه مأموران برای بازداشت او به منزلش مراجعه کرده بودند و پس از آنکه او را در منزل پیدا نکردند به دخترش گفته بودند که دوباره بازخواهند گشت. شهناز اکملی امروز خود به شعبه اجرای احکام دادسرای اوین مراجعه کرده و روانه زندان شد.

برای مشاهده نمایه شهناز اکملی روی تصویر کلیک کنید

شهناز اکملی در صفحه توییتر خود پیش از مراجعه به زندان نوشت:«عکس‌ پسرم رابا خودم می‌برم زندان چون می‌دانم قوت قلب من است.من یک مادرم که جرمم دادخواهی‌وتکرارِ و یک پرسش ساده که هیچگاه پاسخ نگرفتم: چه کسی پسرم را کشت؟

ممنونم از همه مردمی که کنار من و خانواده‌ام بودید وهستید.ما خویشاوندان هم هستیم وبه جز یکدیگر پناهی نداریم.به امید روزهای خوب»

بازداشت

شهناز اکملی در تاریخ ۶ بهمن ماه سال ۹۵، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در محل کار خود بازداشت شد. ماموران وزارت اطلاعات سپس او را به منزلش برده و پس از تفتیش منزل، برخی از وسائل شخصی او را توقیف کردند. این فعال حقوق بشر در ۳۰ بهمن همان سال با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

مصطفی کریم‌بیگی 

مصطفی کریم بیگی در ظهر عاشورای در خیابان نوفل لوشاتو از ناحیه سر هدف شلیک گلوله قرار گرفته و کشته شد و با وجود سکونت در تهران، مأموران امنیتی اجازه دفن او را در شهر تهران ندادند. او در روستای جوقین شهریار به خاک سپرده شد.