اجرای حکم حبس شش تن از فعالین سیاسی در سنندج

شش تن از فعالین سیاسی ساکن سنندج و روستاهای اطراف آن به نام‌های وکیل رستمی، فروان رستمی، سیروان رستمی، بهروز عزیزی، رسول عزیزی و علی کوهی در طول هفته گذشته بازداشت و برای اجرای حکم به زندان سنندج منتقل شدند.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران روند تشکیل پرونده و دستگیری این شهروندان از میانه مرداد ۱۳۹۶ آغاز شد و در طول ماه‌های بعد ادامه یافت. مامورین امنیتی علاوه بر این افراد، چند تن دیگر از شهروندان کرد ساکن روستاهای سنندج را نیز دستگیر کرده بودند. همه آن‌ها دوران بازداشت موقت خود را در بازداشتگاه اطلاعات سنندج محبوس بودند و چند هفته پس از دستگیری به قید وثیقه آزاد شدند.

یک منبع آگاه به اطلس زندان‌های ایران گفته است که به بازداشت‌شدگان این پرونده با استناد به ماده ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی اتهام «عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران» تفهیم شده است، «اما مصادیقی که مامورین امنیتی ارائه کرده‌اند، از برافراشته شدن پرچم کردستان در روستاهای محل زندگی این افراد فراتر نرفته است. با این حال دادگاه انقلاب سنندج هر کدام از این شش تن را به پنج سال حبس محکوم کرده است.»

این منبع تاکید کرده است که هر چند زمان بازداشت این افراد متفاوت بوده، اما همه آن‌ها در بازداشتگاه اطلاعات سنندج از ملاقات با خانواده یا دسترسی به وکیل محروم بوده‌اند و جز یک یا دو بار تماس تلفنی ارتباطی با خانواده خود نداشته‌اند.

 بر پایه اطلاعاتی که اطلس زندان‌های ایران جمع‌آوری کرده است، در ماه‌های گذشته هم‌زمان با افزایش تعداد دستگیری‌ها در استان کردستان، سرعت رسیدگی به پرونده و اجرای حکم نیز افزایش یافته است. این تغییرات به خصوص در رابطه با پرونده‌های متهمین به «عضویت یا همکاری با حزب دمکرات کردستان ایران» مشهود است. اطلس تغییرات محسوس مشابه را در دیگر مناطق کشور مشاهده نکرده است.