وضعیت دشوار زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر

۵ دی ۱۳۹۸ – وضعیت زندانیان سیاسی در زندان رجایی‌شهر بسیار دشوار گزارش شده است.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، پس از تغییر رئیس زندان رجایی‌شهر، وضعیت این زندان به شکل قابل توجهی دشوارتر شده است. بر اساس گزارشاتی که به دست اطلس رسیده است، زندانیان بند ۱۲ این زندان، هم‌چنان در محیطی نامناسب با حداقل حقوق انسانی نگه‌داری می‌شوند.

زندانیان بند ۱۲ زندان رجایی‌شهر کرج، از مشکلاتی مانند عدم وجود سیستم گرمایشی مناسب، عدم ارائه خدمات پزشکی کارآمد، تغذیه نامناسب و کم بودن زمان استفاده از تلفن اعلام نارضایتی کرده‌اند.

برای مشاهده نمایه زندان رجایی‌شهر روی تصویر کلیک کنید.

مواردی از شرایط دشوار زندان

در بند سیاسی این زندان یا همان بند ۱۲، تنها یک دستگاه گرمایشی وجود دارد که توانایی گرمایش محیط مذکور را ندارد. این امر موجب بروز بیماری میان زندانیان شده است.

در خصوص بحث تغذیه، غذایی که مسئولین زندان در اختیار زندانیان این بند قرار می‌دهند بسیار بی‌کیفیت بوده و از همین جهت زندانیان به تدریج با سوتغذیه مواجه شده‌اند. از طرفی محصولات فروشگاه این مکان نیز علاوه بر کم‌کیفیت بودن، مبلغ نامتعارفی دارد که زندانیان از عهده هزینه‌های آن بر نمی‌آیند.

غلام‌رضا ضیایی، یکی از عوامل نقض حقوق بشر در زندان رجایی‌شهر بوده است.

چند تن از زندانیان این بند اعم از آرش صادقی، مجید اسدی و حسن صادقی نیاز به ارائه خدمات درمانی دارند که مسئولین رسیدگی مناسبی به وضعیت این افراد نداشته‌اند.

بر اساس اطلاعاتی که به دست اطلس رسیده، زندانیان تنها هفته‌ای یک مرتبه حق تماس با خانواده خود را دارند. در مواردی که نیاز به تماس اضطراری وجود دارد نیز از ارائه این حق به زندانی خودداری می‌شود.

زندان رجایی‌شهر

زندان رجایی‌شهر (گوهر دشت) یکی از زندان‌های استان البرز است که علاوه بر دیگر متهمان و مجرمان، شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی نیز در این زندان نگه‌داری می‌شوند. در طی مراحل مختلف زمانی، از نقض حقوق زندانیان در این زندان گزارشاتی منتشر شده اما مسئولین در جهت برطرف سازی این مشکلات، اقدام موثری نداشته‌اند.

غلام‌رضا ضیایی که ریاست پیشین زندان رجایی شهر را بر عهده داشته، یکی از عوامل نقض حقوق زندانیان شناخته شده و نام او در لیست تحریم‌های ایالات متحده آمریکا نیز قرار گرفته است. برخی ادعاهای تایید نشده حاکی از آن است که «آقای ضیایی در سال ۸۸ ریاست بازداشتگاه کهریزک را بر عهده داشته است.» در ایام جنبش سبز چند تن از زندانیان سیاسی در این زندان جان خود را از دست دادند.

 

در تابستان ۹۸، حمید محمدی توسط سازمان زندان‌ها به عنوان رییس جدید زندان رجایی‌شهر منصوب شد. او هم‌چنان سرپرست فعلی این زندان است.