کیوان رحیمیان آزاد شد

شهروند بهایی کیوان رحیمیان با پایان دوران محکومیت از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران کیوان رحیمیان که در جریان برخورد امنیتی قضائی حکومت ایران با موسسه علمی آزاد بهایی (BIHE) به زندان افتاده بود، پس از گذراندن پنج سال حبس، در تاریخ ۳ شهریور ۱۳۹۶ از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

برای مطالعه نمایه‌ها روی آن‌ها کلیک کنید

 

پیش از این در سال ۱۳۹۰ مامورین امنیتی منزل او و تعدادی دیگر از شهروندان بهایی را که عمدتا اساتید و مدیران موسسه علمی آزاد بهایی (BIHE) بودند، تفتیش و تعدادی از شهروندان را بازداشت کردند. این عملیات سرآغاز دور جدیدی از سرکوب جامعه بهایی بود که این بار به طور جدی تحصیل زیرزمینی شهروندان بهایی را هدف می‌گرفت. بعدها واکنش حکومت به این شیوه مقاومت مسالمت‌آمیز بهایی‌ها که هدفش تعالی علمی بخشی از شهروندان و در نتیجه توسعه علمی کشور بود، با حبس و تبعید اعضای این موسسه وارد فاز جدی‌تری از سرکوب شد. 

آقای رحیمیان در سال ۱۳۹۱ در دادگاه انقلاب تهران به دست قاضی صلواتی محاکمه و به خاطر تلاش‌هایش در حفظ BIHE به پنج سال زندان و پرداخت ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شد، حکمی که در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران با حضور قاضی موحد تایید شد.

کیوان رحیمیان تنها کسی نبود که در رابطه با BIHE هدف دستگاه قضائی امنیتی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته بود.  آزیتا رفیع‌زاده، پیمان کوشک‌باغی و نسیم باقری از جمله اساتید این دانشگاه هستند که هنوز در زندان‌های ایران دوران حبس خویش را می‌گذارنند. همچنین برادر و همسر برادر او، کامران رحیمیان و فاران حسامی نیز در همین رابطه دستگیر شده بودند.