دادگاه تجدید نظر حکم محمدصابر ملک‌رئیسی را نقض کرد

۲۵ آذرماه ۱۳۹۸محمدصابر ملک رئیسی از یک مورد اتهامی تبرئه شد.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران دادگاه تجدیدنظر اردبیلحکم یک سال حبس محمدصابر ملک رئیسی را نقض کرد. این زندانی سیاسی در حالی که در زندان اردبیل محبوس بود، در دو پرونده جداگانه مورد محاکمه قرار گرفته بود. دادگاه انقلاب اردبیل او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس و دادگاه عمومی اردبیل او را به اتهام «نشر اکاذیب» به شش ماه حبس محکوم کرده بود. دادگاه اخیر با شکایت رئیس زندان اردبیل تشکیل شده بود. 

یک منبع آگاه به اطلس زندان‌های ایران گفت که دادگاه تجدیدنظر اردبیل با این استدلال که مصادیق اتهام «تبلیغ علیه نظام» که مبنای صدور حکم یک سال حبس قرار گرفته، همان مواردی را دربرمی‌گیرد که به استناد آن‌ها حکم شش ماه حبس با اتهام «نشر اکاذیب» صادر شده، حکم دادگاه بدوی را نقض و محمدصابر ملک‌رئیسی را از اتهام «تبلیغ علیه نظام» تبرئه کرد. حکم شش ماه حبس تعزیری آقای ملک‌رئیسی همچنان در دادگاه تجدید نظر در دست بررسی است.

این زندانی سیاسی به دلیل فعالیت‌هایش در راستای دفاع از حقوق سایر زندانیان زندان اردبیل تحت فشار شدید بازجویان و مسئولین زندان بوده است. مسئولین زندان اردبیل می‌گویند که او با خارج زندان تماس داشته و خبرهای مربوط به تضییع حقوق زندانیان را به بیرون منتقل کرده است.

برای مشاهده نمایه آقای ملک‌رئیسی روی عکس کلیک کنید

محمدصابر ملک رئیسی فرزند مولانا دادرحمن ملک‌رئیسی از اهالی روستای ایتک سرباز است و در تاریخ ۲ مهرماه ۸۸ در بیمارستان علی ابن ابی طالب چابهار هنگامی‌ که مراقب برادر کوچکترش بود، بازداشت شد. او در هنگام دستگیری حدود ۱۷ سال داشت. دو برادر دیگرش نیز هم‌زمان با او بازداشت شدند. خانواده او تاکید دارند که دستگیری این سه برادر به خاطر فعالیت‌های فرزند دیگرشان است. ماموران اداره اطلاعات زاهدان به والدین آن‌ها گفته‌اند در صورت عدم تحویل فرزندشان، این سه برادر اعدام خواهند شد. محمدصابر دو سال از نوجوانی خود را در انفرادی‌های بازداشتگاه اطلاعات زاهدان گذارنده است. این زندانی سیاسی در دادگاه به اتهام «محاربه» به ۱۵ سال حبس در تبعید و به اتهام «عبور غیرقانونی از مرز» به دو سال زندان محکوم شد و مدتی بعد به زندان اردبیل انتقال داده شد.