معلم زندانی، محمود بهشتی لنگرودی به مرخصی آمد

۱ بهمن ۹۸ – محمود بهشتی لنگرودی، معلم زندانی و از اعضای کانون صنفی معلمان از زندان به مرخصی آمد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، محمود بهشتی لنگرودی معلم و عضو کانون صنفی معلمان امروز اول بهمن ۹۸ از زندان اوین به مرخصی آمد. او به دلیل فعالیتهای صنفی خود به ۵ سال حبس محکوم شده‌ و از تاریخ ۲۱ شهریور ۹۶ به دلیل این حکم زندانی است. بهشتی از زمان تإسیس کانون صنفی معلمان ایران در سال ۱۳۷۸ عضو این کانون بوده و مدتی نیز سخنگوی این تشکل صنفی بوده است. او به دلیل فعالیتهای صنفی خود در سالهای ۸۳، ۸۵، ۸۹ و ۹۴ نیز بازداشت و زندانی شده‌است.

برای مشاهده نمایه محمود بهشتی لنگرودی روی تصویر کلیک کنید

بازداشت سال ۱۳۸۳

محمود بهشتی اگرچه فعالیت خود را به عنوان عضو کانون صنفی معلمان آغاز کرد اما نخستین بازداشت او در تاریخ ۲۰ تیرماه ۱۳۸۳ بازداشت شد. او  پس از ۳۱ روز حبس در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به قید وثیقه آزاد شد. او بعدها در دادگاه از اتهامات مرتبط با این پرونده تبرئه شد. آقای بهشتی در این مدت برای چند روز دست به اعتصاب غذا زد. او در دو هفته اول هیچ ارتباطی با خانواده‌اش نداشت.

بازداشت سال ۱۳۸۵

او بار دیگر در ۱۲ اسفندماه ۱۳۸۵ به همراه جمعی از معلمان تهران دستگیر شد. او که نوروز را در سلول‌های انفرادی اوین گذرانده بود، در فروردین ۸۶ به قید وثیقه آزاد شد. محمود بهشتی لنگرودی در دادگاه این پرونده که به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، به چهار سال حبس تعلیقی محکوم شد. این بازداشت‌ها به دلیل شرکت‌  هزاران معلم در تجمعات مقابل مجلس صورت گرفتند. آقای بهشتی و تعدادی دیگر از معلمان در هفته‌های پیش‌تر از طرف نهادهای امنیتی تهدید شده بودند که باید به تجمعات خود خاتمه دهند.

بازداشت سال ۱۳۸۹

بهشتی بار دیگر در اردیبهشت سال ۱۳۸۹ به دلیل فعالیتهای صنفی خود بازداشت شد و دو ماه در سلولهای انفرادی زندان اوین زندانی بود. او سپس با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. قاضی صلواتی او را به دلیل این پرونده به ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

بازداشت سال ۱۳۹۴

این عضو کانون صنفی معلمان بار دیگر در تاریخ ۱۵ شهریور ۹۴ توسط سپاه بازداشت و به بند ۲ الف اوین منتقل شد. پس از مدتی حکم ۹ سال زندان به او ابلاع شد و او در اعتراض دست به اعتصاب غذا زد. او در چندین نوبت اعتصاب غذاهای خود را تکرار کرد و پس از اینکه وضعیت جسمی او وخیم شد نهایتاً در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۹۵ در حالیکه در بیمارستان بستری بود از زندان آزاد شد.

سرکوب معلمان

فعالیتهای صنفی معلمان ایران در سالهای اخیر تداوم داشته‌ و همواره نهادهای امنیتی نیز به سرکوب معلمان ادامه داده‌اند. کانون صنفی معلمان ۵ خردادماه امسال با صدور بیانیه‌ای خواستار پایان سرکوب معلمان شد. هم‌اکنون علاوه بر آقای بهشتی، محمد حبیبی، اسماعیل عبدی و حمیدرضا رحمتی از اعضای کانون صنفی معلمان نیز به اتهام فعالیتهای صنفی خود زندانی هستند.