سه زندانی معترض به ضرب و شتم نرگس محمدی احضار شدند

۹ دیماه – سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۸ زندان اوین به دفتر ریاست بند احضار شدند.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، ناصر فهیمی، حمید حاج‌جعفر کاشانی و سهیل عربی، سه تن از فعالین سیاسی محبوس در زندان اوین، به دنبال اعتراض به «ضرب و شتم نرگس محمدی توسط ریاست زندان اوین» به دفتر رییس بند ۸ احضار شده‌اند.

بر اساس گزارشاتی که به دست اطلس رسیده، این سه زندانی پس از مراجعه به دفتر بند با سوالاتی در خصوص علت صدور بیانیه حمایت از نرگس محمدی مواجه شدند. رییس بند در مرحله اول تلاش داشت که به زندانیان اعلام کند چنین ادعایی (ضرب و شتم از سوی ضیایی) صحت ندارد. این سه زندانی در پاسخ به سوابق غلام‌رضا ضیایی اشاره داشته‌اند. در نهایت رئیس بند ۸، سهیل عربی را تهدید به تبعید به زندانی دیگر کرده است.

بیانیه مربوطه توسط ۱۲ تن از زندانیان محبوس در زندان اوین به نام‌های مجید آذرپی، محمد حبیبی، سهیل عربی، سعید شریفی‌نسب، محمدرضا مرادی، حامد آیینه‌وند، محمد کریمی، محسن حاجی‌محمدی، میثم عباسی، حمید کاشانی، یوسف آریان‌مهر و محمدرضا معمارصادقی صادر شده بود. این معترضین در بخشی از بیانیه خود نوشته‌اند:

«در طول پنج ‌ماهی که از ریاست غلام‌رضا ضیایی بر زندان اوین می‌گذرد، شاهد ایجاد مشکلات زیادی برای زندانیان‌ سیاسی و بروز برخی تنش‌ها در سطح این زندان بوده‌ایم. آخرین نمونه آن برخورد وحشیانه رییس زندان اوین، با خانم نرگس محمدی و ضرب و شتم ایشان و تبعیدش به زندان زنجان است.» 

لارم به ذکر است که نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که در زندان اوین محبوس بود، اخیراً به دنبال تحصن در زندان اوین از سوی رئیس زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از آن به زندان زنجان تبعید شد. تحصن وی و چند تن از زندانیان محبوس در بند نسوان اوین، به قصد اعتراض به سرکوب معترضان آبان ۹۸ در آستانه چهلمین روز درگذشت تظاهرات کنندگان شکل گرفته بود.

بر اساس برخی از گزارشات، پس از آغاز ریاست غلام‌رضا ضیایی، شرایط رفاهی زندانیان در زندان اوین به مراتب نسبت به قبل دشوارتر شده و فضای امنیتی بر زندانیان افزایش یافته است

غلام‌رضا ضیایی، ریاست فعلی زندان اوین سابقه ریاست در زندان‌های فشافویه و رجایی‌شهر را داشته است. او در زندان گوهردشت (رجایی‌شهر) در میان زندانیان مدعی شده بود که در زمان واقعه کهریزک در سال ۸۸، ریاست این بازداشتگاه را بر عهده داشته است.