صدور حکم حبس برای سه فعال سیاسی در بوکان

سه تن از فعالین سیاسی در بوکان به جمعا ۱۰ سال و شش ماه حبس محکوم شدند.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران سه تن از فعالین سیاسی در بوکان به نام‌های محمد کریمی‌خواه، حسین محمودی و امیر ابراهیمی در دادگاهی در بوکان با اعمال ماده ۱۳۴ هر کدام به سه سال و نیم حبس محکوم شدند.

یک منبع آگاه به اطلس گفته است که این سه تن در اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۶ به اتهاماتی با مصادیق «فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع احزاب کرد در تلگرام»، «تشکیل گروه در تلگرام به هدف اخلال در انتخابات ریاست جمهوری» و «ارتباط با اعضای احزاب دمکرات و کومله» در بوکان بازداشت شده و در فاصله ۱۰ روز تا دو ماه پس از دستگیری به قید وثیقه آزاد شده‌اند. بر پایه اظهارات این منبع هیچ کدام از این سه نفر در دوران بازداشت موقت به وکیل دسترسی نداشته‌اند. او همچنین به اطلس گفته است که سازمان اطلاعات سپاه مسئول تحقیقات اولیه این پرونده بوده است. وی در ادامه افزود: «این پرونده متهم چهارمی نیز داشت که یک خانم کرد اهل بوکان بود. او بازداشت نشد، اما برای بازجویی فراخوانده می‌شد. این خانم در دادگاه از اتهامات تبرئه شد.»

پیش‌تر کردپا گزارش کرده بود که محمد کریمی‌خواه، حسین محمودی و امیر ابراهیمی در دادگاهی در بوکان به ریاست پیمان رستمی محاکمه و به اتهام «تبلیغ علیه نظام و به نفع گروهک‌های معاند نظام» به یک سال حبس و به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی کشور» به پنج سال حبس محکوم شده‌اند. بر پایه گزارش کردپا دادگاه با توجه شرایط خاص متهمین پنج سال حبس را به سه سال و نیم کاهش داده است.