مادر افشین شیخ‌الاسلامی وطنی: بگذارید فرزندم نوروز به خانه بیاید

۲۵ اسفند ۹۷ – مقامات قضائی و امنیتی از پذیرش وثیقه و آزادی افشین شیخ‌الاسلامی وطنی سرباز می‌زنند.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران در حالی‌ که هفته گذشته مسئولان وعده آزادی موقت افشین شیخ‌الاسلامی وطنی را داده بودند، اکنون از پذیرش وثیقه خودداری می‌کنند. نگار نصری‌مقدم، مادر افشین شیخ‌الاسلامی به اطلس زندان‌های ایران گفت: «افشین هفته گذشته در تماس تلفنی از خانواده خواست که برای آزادی او وثیقه ملکی آماده و به دادگاه ارائه کنند. اما او را آزاد نکردند.»

افشین شیخ‌الاسلامی از فعالین حقوق بشری و محیط زیستی کردستان است. او در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ به دست ماموران اطلاعات سپاه سنندج در منزل خانوادگی خود در شهر سنندج بازداشت شد. پرونده او هم اکنون در دادگاه‌های سنندج در دست بررسی است.

این فعال مدنی پیشتر در سال  ۱۳۸۲ بازداشت و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعلیقی محکوم شد. اما به رغم تعلیقی بودن این حکم، او  در سال ۱۳۸۴ در خیابان بازداشت و برای اجرای حکم به زندان سنندج منتقل شد.

وی همچنین در دی ماه ۱۳۸۹ بار دیگر در جریان فعالیت در کمپین مخالفت با حکم اعدام حبیب‌الله لطیفی به مدت سه هفته بازداشت شده بود.

این فعال مدنی در سال ۲۰۱۵ میلادی به آمریکا مهاجرت کرد، اما به مرتباً برای رسیدگی به وضعیت پدر و مادر سالمندش به ایران مسافرت می‌کرده است. خانواده‌اش بازداشت او را غیرمنتظره می‌دانند، چرا که به گفته ایشان در سال‌های اخیر فعالیت سیاسی نداشته است.

او آخرین بار در بهمن ماه ۹۷ برای انجام تعمیرات منزل خانوادگی و گذراندن نوروز به ایران آمد، اما چند هفته پس از ورود بازداشت شد. مادر او خطاب به مسئولین می‌گوید:«افشین برای این‌که نوروز را در کنار ما باشد به ایران آمده است. بگذارید عید امسال را در کنار ما بر سر سفره هفت‌سین بنشیند.»

برای مشاهده نمایه افشین شیخ‌الاسلامی روی تصویر کلیک کنید


در ماه های اخیر فعالان سیاسی و مدنی بسیاری در کردستان بازداشت شده‌اند. فرهاد محمدی دبیرشاخه کردستان حزب وحدت ملی، سحر کاظمی، کاوه بابامرادی، راشد منتظری، عیسی فیضی، سیروان قربانی، آرمان وفایی، ایرج رحیم‌ز‌اده، هادی کمانگر، حسین کمانگر، فاضل قیطاسی، زانیار ضمیران، رضا اسدی، بختیار کمانگر، خالد حسینی، فردین کریمی، آرمین اسپرلوس، آوات کریمی از جمله این بازداشت شدگان هستند.

دستگیری تعداد زیادی از این فعالین مدنی و محیط زیستی شناخته‌شده در جریان پرونده بازداشت فعالین محیط زیست استان کردستان صورت گرفته است. پیش‌تر شبکه حقوق بشر کردستان در یک گزارش تفضیلی به شرح دستگیری‌های اولیه این پرونده در دی ۹۷ پرداخته بود. در هفته‌های بعد اما دامنه دستگیری‌ها گسترده شد و با ورود سپاه پاسداران به پرونده، تعداد بیش‌تری از فعالین کردستان، از جمله افشین شیخ‌الاسلامی وطنی بازداشت شدند.