ادامه اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان اردبیل

۲۱ آذر ۹۷ – زندانیان سیاسی زندان اردبیل که از حدود دو هفته پیش ایزوله شده و از پنج‌شنبه ۱۵ آذر ۹۷ دست به اعتصاب غذا زده‌اند، همچنان در اعتصاب غذا هستند.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران در پی انتقال یک زندانی مبتلا به بیماری‌های واگیردار به بند ۷ و اعتراض زندانیان این بند، مسئولین زندان تلفن‌های بند ۷ را قطع کردند.

یک منبع آگاه به اطلس گفته است که زندانیان خواستار انتقال زندانی بیمار به بهداری یا مراکز درمانی شده و نگهداری او را در بند کوچکی که از یک اتاق، یک راهرو و یک هواخوری تشکیل شده درست نمی‌دانسته‌اند. پس از اعتراض زندانیان، مسئولین زندان در ۷ آذر ۹۷ تلفن‌های بند را قطع کرده‌اند. زندانیان نیز از پنج‌شنبه ۱۵ آذر ۹۷ وارد اعتصاب غذا شده‌اند. به گفته این منبع انتشار یک نامه در رابطه با اعمال تنبیهی به نام «جشن تولد» در زندان اردبیل نیز در قطع شدن تلفن‌ها موثر بوده است.

مشاور حقوقی اطلس زندان‌های ایران در رابطه با اتفاقات اخیر زندان اردبیل این چنین می‌گوید: «مسئولین زندان اظهار داشته‌اند تشخیص این‌که زندانیان در کدام بندها نگهداری شوند یا این‌که چه کسی را چه زمانی به بهداری یا بیمارستان منتقل کنند، با ایشان است. البته این ادعا تا زمانی که عملکرد ایشان در چارچوب قانون باشد، صحیح است. در ماده ۱۱۶ آیین‌نامه سازمان زندان‌ها به صراحت بر نگهداری مجزای زندانیان مبتلا به بیماری‌های واگیردار تاکید شده است. بر پایه اطلاعاتی که تاکنون به دست ما رسیده، تخلف اول مسئولین زندان، عدم اجرای ماده ۱۱۶ و در نتیجه به خطر انداختن سلامت زندانیان و تخلف دوم ایزوله کردن زندانیانی است که خواستار اجرای این ماده قانونی شده‌اند.»

پیش‌تر هرانا نامه‌ای را از سوی تعدادی از زندانیان زندان اردبیل منتشر کرده بود که بر پایه آن مسئولین زندان اردبیل با اعمال شکنجه‌ای به نام «جشن تولد» زندانی به نظر ایشان خاطی را، برای تنبیه به مدت چند روز به قلاب‌هایی که به زمین دوخته شده‌اند بسته، با کشیدن کیسه روی سر زندانی، او را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند. به گفته زندانیانی که نامه مذکور را امضا کرده‌اند، طیف بزرگی از رفتارها چون نوع راه رفتن، سیگار کشیدن و درگیری با زندانیان دیگر می‌تواند به اعمال این تنبیه منجر شود. بر پایه این نامه آقایان یعقوب سربازجدا، فرهاد نوروزی، رحمان سهرابی، محمد نعمت‌پور و پرویز صورآذر در اعمال این شکنجه نقش داشته‌اند.