اکبر نعیمی، فعال اتنیکی ترک، به سلول چند نفره بند ۲۰۹ اوین منتقل شد

۱ اسفند ۹۸- اکبر نعیمی، فعال اتنیکی ترک در تماسی تلفنی از انتقال خود به سلولهای چند نفری بند ۲۰۹ اوین خبر داد.
به گزارش اطلس زندانهای ایران اکبر نعیمی فعال اتنیکی ترک پس از حدود یک ماه بی خبری، ۲۹ بهمن۱۳۹۸طی تماسی با خانواده‌اش از انتقال خود به یکی از سلولهای چندنفره بازداشتگاه ۲۰۹زندان اوین خبر داده است. همچین آقای نعیمی اطلاع داده که برای وی قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از طرف دادسرای عمومی و انقلاب تهران شعبه مستقر در زندان اوین صادر شده است. اما بازپرس پرونده از قبول وثیقه خودداری می‌کند. یک منبع مطلع در این مورد به پژوهشگر اطلس زندانهای ایران خبر داد: «خانواده آقای نعیمی برای تودیع وثیقه مراجعه کرده‌اند اما بازپرس پرونده به آنها گفته که پرونده تکمیل نبوده و نمیتواند قرار را قبول کند.» لازم به ذکر است در قوانین جاری ایران پس از صدور قرار وثیقه مقام قضایی بایستی در اسرع وقت نسبت به قبول قرار و صدور دستور آزادی متهم اقدام نماید.

برای مشاهده نمایه زندان اوین روی تصویر کلیک کنید

بازداشت

آقای نعیمی ۲بهمن۹۸ توسط مأموران امنیتی در محل کار خود در قسمت تعمیرات هواپیمایی هما بازداشت شد. ماموران همچنین منزل او را تفتیش کرده و کتابها، موبایل و لپ تاپ وی را با خود برده بودند. او از اعضای شورای مرکزی موسسه غیردولتی اورین و از مؤسسین «کانون گونه‌باخان» در شهرستان خوی است که از سوی مقامات لغو امتیاز و پلمپ شده‌است.

 

سرکوب فعالان ترک

در سالهای اخیر فعالان ترک به دلیل فعالیتهای هویت‌طلبانه خود از سوی نهادهای امنیتی و قضائی سرکوب شده‌اند. سال گذشته پس از اینکه حدود ۱۲۰ نفر از این فعالان توسط نهادهای امنیتی ایران بازداشت شدند، سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای خواستار پایان سرکوب این فعالان از سوی مقامات ایران شد. اما تغییری در رفتار مقامات جمهوری اسلامی ایجاد نشده‌است.