آزادی دو روحانی اهل سنت ترکمن

دو روحانی اهل سنت ترکمن به نام‌های جمال الدین آدی‌زاده و عبدالغفار بندی که در ۳۰ بهمن سال ۱۳۹۶ از سوی نیروهای اداره اطلاعات استان گلستان بازداشت شده بودند، در هفته‌های گذشته آزاد شده‌اند.

بر پایه گزارشی که اطلس زندان‌های ایران دریافت کرده، اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» به این دو روحانی ترکمن تفهیم شده است. هر دوی آن‌ها در تاریخ ۹ فروردین ۱۳۹۷ پس از حدود ۴۰ روز بازداشت موقت در بازداشتگاه اطلاعات گرگان، با تودیع وثیقه‌های ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شده‌اند.

یک منبع ‌آگاه در این رابطه به اطلس زندان‌های ایران گفته است: «مأموران امنیتی مصداق اتهام این دو تن را عضویت در یک گروه تلگرامی منتسب به داعش عنوان کرده‌اند. اما بر پایه شناختی که ما از این دو نفر داریم، آن‌ها مبلغان صلح‌جویی هستند که هیچ‌گونه گرایشی به خشونت و افراط مذهبی ندارند. این دو تن پیش از این هم سابقه کیفری نداشته‌اند. فکر نمی‌کنم حتی اگر ادعای عضویت در این کانال تلگرام صحیح باشد، بتوان انگیزه مجرمانه‌ای را به آن نسبت داد. تا این جا چیزی خلاف قانون رخ نداده است. من نگرانم که این دستگیری نیز در ادامه سیاست ارعاب و سرکوب سراسری شهروندان اهل سنت باشد که صلح‌جوترین‌شان هم در سایه اتهاماتی چون وهابی‌گری و سلفی‌گری جهادی زیست می‌کنند.»

این منبع آگاه تاکید کرد که «متاسفانه هیچ کدام از این دو تن در مدت بازداشت به وکیل دسترسی نداشتند.» هرانا نیز در هفته سوم بازداشت گزارش کرده بود که خانواده‌های این دو روحانی اهل سنت هنوز نتوانسته‌اند با آن‌ها تماس بگیرند و از وضعیت و اتهامات آن‌ها مطلع شوند.

پیش‌تر توهرا گزارش دستگیری جمال‌الدین آدی‌زاده و عبدالغفار بندی را منتشر کرده و از انتقال آن‌ها به یک مکان نامعلوم خبر داده بود.