یوسف کاری، فعال اتنیکی ترک، به ۲ سال زندان محکوم شد

۶ اسفند ۹۸- شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل، یوسف کاری، فعال اتنیکی ترک را به دو سال حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران، براساس دادنامه ای که روز ۴ اسفند ۱۳۹۸ به این زندانی سیاسی ابلاغ شده. قاضی یوسف خدادادی رئیس و قاضی حسن مظفری مستشار این شعبه، او را به ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرده‌اند.

پیشتر شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی‌راد، آقای کاری را با اتهامات انتسابی «عضویت در گروه گاماج» و «تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال زندان محکوم کرده بود.

قضات شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر اما آقای کاری را از  اتهام تبلیغ علیه نظام تبرئه و با تغییر اتهام دیگر او از «عضویت در گروه گاماخ» به « عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی با لیدری عباس لسانی از طریق شرکت مستمر در جلسات آنها به قصد برهم زدن امنیت ملی»، محکومیت او را از ۵ سال به ۲ سال حبس تعزیری کاهش داده‌اند. مستند صدور این حکم، حضور آقای کاری در منزل عباس لسانی برای دیدارهای نوروزی است.

یک منبع آگاه در مورد اتهام عضویت آقای کاری در این گروه به اطلس زندانهای ایران گفت:«چنین گروهی وجود خارجی نداشته و مسئولین امنیتی قضایی طی سالهای اخیر با طرح اتهامات واهی، احکام سنگین علیه فعالین آذربایجانی صادر می کنند.»

برای مشاهده نمایه آقای کاری روی تصویر کلیک کنید

بازداشت 

آقای کاری ۱۲ شهریورماه ۱۳۹۸ از سوی نیروهای امنیتی در میدان شریعتی شهرستان اردبیل بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان اردبیل منتقل شد.اگرچه ابتدا برای او قرار وثیقه ۵۰ میلیونی صادر شده بود. اما دادگاه  از پذیرش آن خودداری کرده و  میزان قرار وثیقه را به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش داد.یوسف کاری سال گذشته نیز در جریان برگزاری مراسمی در کوه سبلان به همراه تعدادی دیگر از فعالین اتنیکی ترک بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شده بود.