کوروش باقری زندانی سیاسی: «ما شرایطی شبیه زنده‌به‌گوران داریم»

۲۸ اسفند ۹۸- کوروش باقری، از زندانیان اعتراضات دی ماه ۹۸ که همچنان در اعتصاب غذا است: «شرایط ما بسیار فاجعه بار است. ما شرایطی شبیه به زنده‌به گوران داریم. درهای بند را بسته اند و اجازه خروج از بند و ارتباط با خانواده خود را نداریم و سه زندانی در هفته اخیر در تیپ ۵ زندان فشافویه که ما زندانی هستیم جان خود را از دست داده‌اند.»

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، این زندانی سیاسی که پس از انتشار پستی در حمایت از اعتراضات دی ماه بازداشت شده‌، ۲۶ اسفندماه اعتصاب غذای خود را آغاز کرده است. پس از سرنگونی هواپیمای اکراینی توسط سپاه پاسداران تجمعات اعتراضی در بسیاری از نقاط کشور شکل گرفت. به دنبال این اعتراضات، تعدادی از معترضان که به خیابان آمده و یا در فضای مجازی ابراز نظر کرده بودند، بازداشت شدند. آقای باقری از جمله فعالان مجازی است که در تاریخ ۳۰ دی ماه بازداشت شد.  یک منبع آگاه به اطلس زندان‌های ایران در مورد آقای باقری گفت: «آقای باقری از خانواده‌ای فقیر می‌آید که سرپرستی مادر پیر خود را نیز برعهده دارد. اکنون که او زندانی شده است مادرش در شرایط بسیار سختی قرار گرفته‌است و به رغم وعده های بسیار، دادگاه از تبدیل قرار بازداشت او خودداری می‌کند.» اطلس زندان‌های ایران دریافته است که اکثر زندانیان آبان ماه و دی ماه از قشر فقیر جامعه هستند و خانواده‌های آنان در شرایط بسیار بد مالی قرار دارند.

برای مشاهده نمایه کوروش باقری روی تصویر کلیک کنید.

 

 

 

بحران کرونا در زندانهای ایران

به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور رئیس قوه قضائیه با صدور بخشنامه‌ای از تمامی مراجع قضائی خواسته که تا حد ممکن از فرستادن افراد جدید به زندان خودداری کنند و از مجازاتهای جایگزین استفاده کنند. او همچنین خواستار اعطاء مرخصی به زندانیانی که مدت محکومیت آنها کمتر از ۵ سال است شده‌است اما این امر هنوز شامل تعداد زیادی زندانیان عادی و سیاسی نشده‌ و خانواده این زندانیان به شدت نگران ابتلاء عزیزان خود به این بیماری خطرناک هستند.  بویژه اینکه در برخی  از زندانهای کشور ابتلاء زندانیان به این بیماری گزارش شده و حتی تعدادی از زندانیان جان خود را از دست داده‌اند.  از جمله در زندان فشافویه سه نفر جان خود را به این دلیل از دست داده‌اند.

 

اعتصاب غذا در زندان فشافویه

پس از شیوع بیماری کرونا در زندان فشافویه که باعث مرگ سه زندانی شد، شماری از زندانیان سیاسی این زندان، دست به اعتصاب غذا جمعی زدند. مطالبه این زندانیان، آزادی و یا اعطاء مرخصی به زندانیان است. آقای باقری نیز یکی از این زندانیان است و  در پیامی از زندان درباره اعتصاب غذای خود گفته‌است:

درود بر مردم ایران و تمام آزادی‌خواهان جهان

اینجانب کوروش باقری به دلیل اعتراض به عملکرد مسئولین جمهوری اسلامی در تمام زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دست به اعتراض مسالمت آمیز و مدنی در شبکه های اجتماعی زدم و اسنادی را فاش نمودم که سران نظام جمهوری اسلامی ثروت ملی که باید خرج ساختار زیربنایی کشور و آسایش مردم شریف ایران شود را در کشورهای خارجی همچون فلسطین، سوریه، عراق و لبنان هزینه می‌نمایند. یا به کشورهای دیگر باج می‌دهند و با سیاستهای غلط مغزهای کشور را نابود کرده‌اند. آنها در مدت ۴۱ سال حکومت بی‌ثمر و نامشروع، کشور ایران را به مرز نابودی کشیده‌اند. اکنون اینجانب اعتراض خود را از طریق اعتصاب غذا نسبت به بازداشت ناحق خود و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی اعلام می‌دارم و همه می دانیم که ملت ایران خواهان دگرگونی ‌های اساسی هستند و  برخود روا می‌بینند که نسبت به شرایط نامطلوب و ناگوار خود اعتراض نمایند. امیدوارم که سهم کوچکی از این اعتراض بزرگ و به حق را داشته باشم و ایرانی آباد و آزاد و سربلند داشته‌باشیم و آرامش و رفاه به کشور عزیزمان بازگردد. به امید آزادی تمام زندانیان عقیدتی و سیاسی. لازم به ذکر است که شرایط ما بسیار فاجعه باری‌است. ما شرایطی شبیه به زنده‌به گوران داریم. درهای بند را بسته اند و اجازه خروج از بند و ارتباط با خانواده خود را نداریم و سه زندانی در هفته اخیر در تیپ ۵ زندان فشافویه که ما زندانی هستیم جان خود را از دست داده‌اند.

کوروش باقری

زندانی سیاسی

۲۶ اسفند ۹۸