کمپین برای آزادی عباس لسانی آغاز به کار کرد

۱۷ تیر- کمپین برای آزادی عباس لسانی، فعال اتنیکی ترک آغاز به کار کرد. این کمپین خواستار آزادی لسانی و کلیه فعالان سیاسی و مدنی است که هم اکنون در ایران زندانی هستند.

به گزارش اطلس زندانهای ایران این کمپین توسط سازمان اتحاد برای ایران و برای حمایت از زندانیان سیاسی و فعالان اتنیکی ایران است. فعالان اتنیکی و فعالان جامعه مدنی ترک، خواستار رفع نابرابری های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و همچنین به رسمیت شناختن حق زبان مادری هستند. آقای عباس لسانی سال‌ها پیشگام مبارزه برای احقاق حقوق این جامعه بوده است و اکنون به خاطر پیگیری مسالمت آمیز این خواسته‌ها مجازات می شود.

روش امضاء پتیشن

لطفاً برای امضاء پتیشن از راهنمای زیر استفاده کنید:

 

لطفا با امضای این نامه، با ما برای درخواست آزادی فوری آقای عباس لسانی و کلیه فعالان سیاسی و مدنی که هم اکنون در ایران زندانی هستند همراه شوید.

عباس لسانی کیست؟

عباس لسانی متولد اول شهریور ۱۳۴۶ از جمله پرکارترین فعالان هویت‌طلب ترک است. او از سال ۱۳۷۶ تاکنون بارها بازداشت، ضرب و شتم، زندانی و تبعید شده، اما به فعالیت‌های خود ادامه داده‌ است.

عباس لسانی برای نخستین بار در سال ۱۳۷۶ از سوی اداره اطلاعات احضار و برای هفت ساعت با چشم بسته بازجویی شد. در نوروز ۱۳۸۲ نیز مأمورین منزلش را تفتیش کرده و تعدادی از تقویم‌های ترکی‌ای را که توسط او آماده شده بودند، به همراه کتاب‌ها و دست‌نوشته‌های دیگر ضبط کردند. چند ماه بعد و پس از برگزاری مراسم قلعه بابک، آقای لسانی برای نخستین بار بازداشت و به مدت ۲۵ روز زندانی شد. او پس از آزادی به فعالیت‌های خود ادامه داده و از جمله در سال‌های ۱۳۸۳، ۱۳۸۴، ۱۳۸۵، ۱۳۹۰، ۱۳۹۲،  ۱۳۹۵ و نهایتاً  ۱۳۹۷ دستگیر و زندانی شده است.

برای مشاهده نمایه عباس لسانی روی تصویر کلیک کنید

 

بازداشت

عباس لسانی، در تاریخ ۲۵ دی‌ماه ۹۷ در پی حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز که پس از اعتراض وی به نحوه دادرسی و درخواست واخواهی مجدد وی در ارتباط با یک پرونده دیگر تشکیل شده بود قبل خروج از دادگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شد.
وی از همان زمان بازداشت غیرقانونی تا به حال در زندان محبوس بوده اند و حتی وکیل او نیز به جهت وکالت در این پرونده بازداشت و محاکمه شده است.

لسانی از جمله زندانیان سیاسی  است که علی‌رغم هشدارها در باره شیوع کرونا و ورود این بیماری خطرناک به زندانها من جمله زندان اردبیل به مرخصی اعزام نشد
نهادهای امنیتی همچنین مغازه تعمیرات طلا و جواهرات فرزند آقای لسانی را پلمپ کردند

عباس لسانی از فعالان سرشناس سیاسی ترک ایران ست و در طول نزدیک به سه دهه فعالیت مستمر بارها ، شکنجه ،زندانی و تبعید شده است.

دادگاه بدوی

۱۷ تیر ۱۳۹۸ گزارش شد که حکم دادگاه عباس لسانی به او ابلاغ شده است. بر اساس دادنامه شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل که از سوی قاضی خدادادی صادر شده، عباس لسانی از اتهامات کیفرخواست، از جمله اتهامات مربوط به تشکیلات گاماج تبرئه شده، اما به اتهام «تشکیل گروه با هدف بر هم زدن امنیت» به هشت سال حبس و دو سال تبعید به یزد محکوم شد. این اتهام پیش‌تر در جریان دادرسی مطرح نشده بود.

دادگاه تجدید نظر

دادگاه تجدید نظر استان اردبیل به ریاست قاضی عتباتی روز سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹٨ ، با اضافه کردن دوسال حبس تعزیری به حکم قبلی و پنج سال به اتهاماتی که در دادگاه بدوی از آنها رأی برائت گرفته بود آقای لسانی را به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد.
گفتنی است ؛ قاضی عتباتی پیشتر در سمت دادستان اردبیل نیز ، کیفرخواست مربوط به دادگاه بدوی آقای لسانی را صادر کرده بود.

براساس کیفرخواست صادره، اتهامات آقای لسانی «تشکیل، اداره و عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی گاماج (شاخه اصلی) بوسیله چارت ترسیمی منتظم در پرونده توام با شکل‌گیری مجامع»، «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام » و «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب موهن بواسطه مصاحبه با مجامع، رسانه‌های گروهی معاند نظام با هدف ضدیت با کلیت نظام به نحو مستمر و مداوم» عنوان شده است.